Najlepsze techniki oddychania dla redukcji stresu i poprawy samopoczucia

Zdrowie

Zdrowie emocjonalne jest równie ważne jak zdrowie fizyczne. Ciągły stres i presja mogą doprowadzić do szeregu chorób i zaburzeń psychicznych. Jednym ze sposobów na radzenie sobie ze stresem jest odpowiednia technika oddychania. Przedstawiamy najlepsze techniki oddychania dla redukcji stresu i poprawy samopoczucia.

1. Podstawowa technika oddechu

Podstawowa technika oddechu polega na głębokim i kontrolowanym oddychaniu. Najlepiej wykonywać ją w spokojnym i cichym miejscu. Stój lub usiądź w wygodnej pozycji, zamknij oczy i skup się na swoim oddechu. Wdychaj powietrze przez nos, a następnie wydychaj powietrze przez usta. Skup się na tym, jak powietrze wchodzi i wychodzi z twojego ciała. Powtarzaj tę technikę przez kilka minut, aż poczujesz się zrelaksowany i wyciszony.

1. Technika 4-7-8

Technika 4-7-8 polega na powolnym pochłanianiu powietrza, zatrzymaniu oddechu i powolnym wypuszczaniu powietrza. Rozpoczynamy przez wdychanie powietrza przez nosek przez 4 sekundy, następnie zatrzymujemy oddech na 7 sekund i wydychamy powietrze przez usta z rozwartymi ustami przez 8 sekund. Ta technika oddychania może pomóc obniżyć poziom kortyzolu, hormonu stresu, w organizmie.

1. Oddychanie brzuszne

Oddychanie brzuszne, nazywane również oddychaniem diafragmatycznym, polega na tym, żeby skupić się na wdechach i wydechach głęboko z brzucha. Leż na plecach lub usiądź w wygodnej pozycji. Umieść jedną rękę na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu. Kieruj poczucie zapętlenia i wypełnienia żołądka powietrzem w stronę przestrzeni pomiędzy żebrami. W czasie wydechu powinien się on zwijać. Powtarzaj tę technikę przez kilka minut, aż poczujesz się zrelaksowany i zregenerowany.

1. Technika Pancake

Ta technika oddychania skupia się na pozbyciu się dodatkowych myśli podczas wysiłku oddychania. Koncentrując się wyłącznie na oddychaniu, Pancake może również pomóc w wydłużeniu i ulepszaniu oddechu. Aby zacząć, usiądź wygodnie w cichym pomieszczeniu, zamknij oczy, a następnie skup się na cyklu oddechowym. Wdychaj przez nos, wydechaj przez usta. Po dwóch minutach skupienia na oddechu, na krótką chwilę zatrzymaj go. Następnie szybko wdychaj i wydychaj z powrotem przez nos, na koniec zwolnij i ponownie się zrelaksuj.

1. Wdech/ Wydech inaczej

Ta technika oddychania skupia się na tym, jak niszczymy przepływ powietrza, a następnie pozwalamy mu płynnie przepłynąć przez nasze płuca. Na początek wydechuj powietrze z płuc, a potem napełnij je powietrzem ledwo co na chwilkę, zamknij usta, zaczekaj chwilę, potem wypuść powietrze. Czas powinien być inny dla każdej osoby, niemniej jednak praktykujący powinni poczuć swój przepływ powietrza.

Podsumowanie

Znalezienie najlepszej techniki oddychania dla redukcji stresu i poprawy samopoczucia może trochę czasu zająć. Pamiętaj, że technikę oddychania powinno się wybierać zgodnie z rodzajem stresującej sytuacji, w której się znajdujemy. Niezależnie jednak, która to technika, regularne praktykowanie techniki oddychania może znacząco poprawić nasze zdrowie fizyczne i emocjonalne.

Artykuł powstał we współpracy z kura-kura.pl

Zdrowie
Suplementy na sen

Rozpatrując złożoną i wielowątkową dziedzinę suplementów diety, należy skupić się na trzech kluczowych aspektach zdrowotnych, które zyskały szczególne znaczenie w kontekście współczesnych wyzwań i problemów. Suplementy na porost włosów, suplementy na potencję oraz suplementy na sen wydają się być szczególnie popularne wśród szerokiego spektrum konsumentów, którzy poszukują wsparcia w różnych …

Zdrowie
Jak uprawiać sport latem? To trzeba wiedzieć!

Aktywność fizyczna pozwala utrzymać prawidłową masę ciała, ale zmniejsza także ryzyko wielu chorób, choćby nowotworowych. Jednocześnie poprawia samopoczucie. Niestety latem bardziej nam się nie chce ćwiczyć, bo wolimy spędzać czas na plaży. Ale tak nie może być. Nawet latem nie można rezygnować z aktywności. Dziś podpowiemy Wam, jak uprawiać sport …

Zdrowie
Nietrzymanie moczu – objawy i profilaktyka

Nietrzymanie moczu jest wstydliwą dolegliwością, ale wymaga interwencji lekarza. Częste zapalenie pęcherza może doprowadzić do poważnych schorzeń, dlatego jest tak ważne, żeby udać się na konsultację do specjalisty. Zapalenie pęcherza moczowego a wysiłkowe nietrzymanie moczu Za utrzymanie moczu odpowiadają mięśnie dna miednicy. Zazwyczaj oddawanie moczu odbywa się ok. 6 x …