Skuteczne metody na walkę ze stresem

Medycyna i zdrowie

Codzienność jest pełna stresujących momentów, których nie sposób uniknąć. Na sytuację wywołującą stres nasz organizm reaguje wieloma dolegliwościami fizjologicznymi. Przyspiesza się oddech i bicie serca, mięśnie się napinają, podnosi się ciśnienie krwi. Często również boli żołądek, pocą się dłonie i drży głos. Jeśli takie stany występują zbyt często, może dojść do przewlekłego zmęczenia, obniżonej samooceny, problemów ze snem, a nawet depresji. Z tego powodu warto znać skuteczne sposoby na minimalizowanie stresu, dzięki którym unikniemy wielu jego nieprzyjemnych konsekwencji.

Ćwiczenia relaksacyjne

Ćwiczeniami relaksacyjnymi nazywamy rodzaj technik i metod aktywności ruchowej, których celem jest osiągnięcie stanu relaksu poprzez złagodzenie napięć fizycznych i emocjonalnych. Wśród wielu metod wyróżnić można m.in. metodę Jacobsona, polegającą na wykonywaniu określonych ruchów ciałem i twarzą oraz napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Do grupy ćwiczeń relaksacyjnych zalicza się również ćwiczenia oddechowe, które pomagają uspokoić pracę serca, dotlenić organizm i jednocześnie osiągnąć stan odprężenia. Pomocne będą również rozciąganie ciała i medytacja.

Witaminy i minerały

Organizm lepiej radzi sobie ze stresem, jeżeli dostarczymy mu odpowiednich witamin i minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Jednym z takich pierwiastków jest magnez, który pomaga zachować spokój w trudnych sytuacjach oraz poprawia jakość snu. Niezwykle ważne są również witaminy z grupy B. Warto wprowadzić do diety pożywienie, będące źródłem serotoniny – hormonu szczęścia. Wśród takich pokarmów można wskazać m.in. banany i gorzką czekoladę. Do posiłku zamiast kawy proponuje się szklankę melisy lub rumianku, które mają działanie uspokajające.

Sport

Nie od dziś wiadomo, że sport i aktywność fizyczna są dobrym lekarstwem na wiele dolegliwości – również na stres. Bieganie, jazda na rowerze, pływanie czy taniec to świetne sposoby na rozładowanie negatywnej energii, a także na skuteczną poprawę humoru. Regularnie podejmowana aktywność ruchowa wspomoże produkcję hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie, dzięki czemu zwiększy się nasza odporność na stres. Po wysiłku warto poświęcić kilka minut na rozluźniający mięśnie stretching, a następnie na gorącą kąpiel, po której bez cienia wątpliwości będziemy odpowiednio zrelaksowani.

Stresu nie da się usunąć całkowicie z naszego życia, ale z powyższymi sposobami możemy skutecznie sobie z nim radzić. Minimalizowanie stresu wcale nie musi być trudne – wystarczy odkryć, które techniki sprawdzają się u nas najlepiej i stosować je regularnie, by cieszyć się większym spokojem i lepszym samopoczuciem.

 

Medycyna i zdrowie
Jak wybrać najlepszego ortodontę dla siebie i swojej rodziny?

Wybór odpowiedniego ortodonty dla całej rodziny to niełatwe zadanie. Szczególnie jeśli poszukujesz specjalisty w dużym mieście. Masz wtedy oczywiście dużo większy wybór, jednak trudniej jest zweryfikować, czy polecany ortodonta z Wrocławia, czy innego miasta to rzeczywiście dobry wybór dla Ciebie oraz Twoich dzieci. Jeśli jesteś w trakcie poszukiwań gabinetu ortodontycznego, …

Medycyna i zdrowie
Konsekwencje uzależnienia od nikotyny – jak palenie niszczy Twoje życie?

Czy wiesz, że przeciętny palacz podejmuje w swoim życiu kilkanaście prób rzucenia nałogu? Niestety, tylko 4% Polaków nigdy więcej nie sięga po papierosa [1]. Powodem powrotu do nikotyny mogą być stres, problemy zawodowe, słaba wola i wiele innych. Żeby rzucić palenie raz na zawsze, potrzebne są upór i silna motywacja. …

Medycyna i zdrowie
E-recepta na medyczną marihuanę – wszystko co musisz wiedzieć

Medyczna marihuana, znana również jako medyczny cannabis, stała się tematem wielu kontrowersji i debat w ostatnich latach. Jej właściwości lecznicze wywołują wiele pytań i fascynujących badań naukowych, które nadal trwają. Obecnie można otrzymać receptę na medyczną marihuanę drogą internetową. W tym artykule dowiesz się, jakie właściwości ma medyczna marihuana i …