Skuteczne metody na walkę ze stresem

Medycyna i zdrowie

Codzienność jest pełna stresujących momentów, których nie sposób uniknąć. Na sytuację wywołującą stres nasz organizm reaguje wieloma dolegliwościami fizjologicznymi. Przyspiesza się oddech i bicie serca, mięśnie się napinają, podnosi się ciśnienie krwi. Często również boli żołądek, pocą się dłonie i drży głos. Jeśli takie stany występują zbyt często, może dojść do przewlekłego zmęczenia, obniżonej samooceny, problemów ze snem, a nawet depresji. Z tego powodu warto znać skuteczne sposoby na minimalizowanie stresu, dzięki którym unikniemy wielu jego nieprzyjemnych konsekwencji.

Ćwiczenia relaksacyjne

Ćwiczeniami relaksacyjnymi nazywamy rodzaj technik i metod aktywności ruchowej, których celem jest osiągnięcie stanu relaksu poprzez złagodzenie napięć fizycznych i emocjonalnych. Wśród wielu metod wyróżnić można m.in. metodę Jacobsona, polegającą na wykonywaniu określonych ruchów ciałem i twarzą oraz napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Do grupy ćwiczeń relaksacyjnych zalicza się również ćwiczenia oddechowe, które pomagają uspokoić pracę serca, dotlenić organizm i jednocześnie osiągnąć stan odprężenia. Pomocne będą również rozciąganie ciała i medytacja.

Witaminy i minerały

Organizm lepiej radzi sobie ze stresem, jeżeli dostarczymy mu odpowiednich witamin i minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Jednym z takich pierwiastków jest magnez, który pomaga zachować spokój w trudnych sytuacjach oraz poprawia jakość snu. Niezwykle ważne są również witaminy z grupy B. Warto wprowadzić do diety pożywienie, będące źródłem serotoniny – hormonu szczęścia. Wśród takich pokarmów można wskazać m.in. banany i gorzką czekoladę. Do posiłku zamiast kawy proponuje się szklankę melisy lub rumianku, które mają działanie uspokajające.

Sport

Nie od dziś wiadomo, że sport i aktywność fizyczna są dobrym lekarstwem na wiele dolegliwości – również na stres. Bieganie, jazda na rowerze, pływanie czy taniec to świetne sposoby na rozładowanie negatywnej energii, a także na skuteczną poprawę humoru. Regularnie podejmowana aktywność ruchowa wspomoże produkcję hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie, dzięki czemu zwiększy się nasza odporność na stres. Po wysiłku warto poświęcić kilka minut na rozluźniający mięśnie stretching, a następnie na gorącą kąpiel, po której bez cienia wątpliwości będziemy odpowiednio zrelaksowani.

Stresu nie da się usunąć całkowicie z naszego życia, ale z powyższymi sposobami możemy skutecznie sobie z nim radzić. Minimalizowanie stresu wcale nie musi być trudne – wystarczy odkryć, które techniki sprawdzają się u nas najlepiej i stosować je regularnie, by cieszyć się większym spokojem i lepszym samopoczuciem.

 

Medycyna i zdrowie
Zdrowie na 100%

Nie od dziś wiadomo, że na rynku medycznym dostępne są przeróżne dodatki, suplementy, leki mające na celu podnieść nasze samopoczucie czy wspomóc lekoterapię. Każda lek, który chcemy zacząć przyjmować powinien zostać skonsultowany z lekarzem pod kątem zagrożenia dla naszego zdrowia. Czym są znane wszystkim suplementy? Przede wszystkim warto zaznaczyć, że …

Medycyna i zdrowie
Jakie są metody na wyprostowanie zębów?

Wiele osób aktywnych zawodowo i społecznie chce szczycić się pięknym i zdrowym uśmiechem. O tym zazwyczaj świadczy kolor i kształt zębów. Większość ludzi zmagających się z różnego rodzaju wadami estetycznymi decyduje się na ich korektę. Poznaj najlepsze metody na wyprostowanie zębów i wybierz spośród nich najlepszą dla siebie. Kiedy konieczne …

Medycyna i zdrowie
Dlaczego warto wybrać doświadczonego alergologa?

Obecnie coraz więcej osób ma poważne problemy z alergią. Jeszcze kilkanaście lat temu tego typu problemy zdrowotne dotykały głównie dzieci, jednak aktualnie sytuacja diametralnie się zmieniła. Na alergie, którym towarzyszą często różnorodne zmiany skórne, nietolerancje pokarmowe lub też astma, cierpi coraz więcej dorosłych osób. W tej grupie znajdują się także …