Na co przygotować się w ósmym miesiącu ciąży?

Medycyna i zdrowie

Ósmy miesiąc ciąży to specyficzny moment w życiu kobiety. Z jednej strony jest już ona pod koniec ciąży i zbliża się do rozwiązania, ale także pojawia się wtedy stres i wątpliwości związane z porodem. Co zrobić, aby przedostatni miesiąc ciąży był bezpieczny dla kobiety i przebiegł jak najspokojniej?

Co dzieje się z ciałem kobiety?

W trakcie ósmego miesiąca ciąży, kobieta może odczuwać rytmiczne skurcze, zwane skurczami Braxtona-Hicksa. Są one bezbolesne, jednak mogą sprawiać pewien dyskomfort, w zależności od progu bólu jaki posiada kobieta. Skurcze macicy najczęściej powstają pod wpływem ruchu, czy gwałtownej zmiany pozycji ciała, a także mogą się pojawić w trakcie ciepłej kąpieli. Są one rzadkie i występują nieregularnie, wywoływane zazwyczaj konkretnymi sytuacjami. Właśnie te czynniki odróżniają je od prawidłowych skurczów porodowych i nie powinny wywoływać niepokoju u kobiety.

Na co się przygotować?

Przedostatni miesiąc ciąży na pewno nie należy do najprzyjemniejszego czasu w życiu kobiety. Kobieta sporo przybiera na wadze, brzuch jest na tyle duży, iż z trudnością można zobaczyć własne stopy. Jest to również czas, gdy kobieta może się szybciej męczyć. Jest to spowodowane tym, iż macica ściska płuca, przez co trudno w całości wypełnić je powietrzem. Należy więc unikać wysiłku, a także dłuższych spacerów w szybkim tempie. Duży brzuch i masa ciała powodować mogą również bóle kręgosłupa, a także skurcze nóg – szczególnie łydek. W tym przypadku ważna jest konsultacja z lekarzem lub położną, którzy na pewno udzielą rad, jak poradzić sobie z tak nieprzyjemnymi zmianami w ciele.

Jak o siebie zadbać

Polskie Towarzystwo Ginekologów właśnie w ósmym miesiącu ciąży zaleca trzecie badanie USG. Na badaniu stwierdza się wzrost, wagę dziecka, a także położenie łożyska. Badanie pozwoli także stwierdzić, czy dziecko przybiera pozycję startową. W tym czasie warto również zrobić inne badania, na przykład posiew z pochwy, aby sprawdzić, czy nie istnieje zagrożenie zarażenia dziecka groźnymi bakteriami podczas porodu.

 

Medycyna i zdrowie
Najważniejsze zalety najpopularniejszych kierunków w policealnej szkole medycznej

Policealna szkoła medyczna Nysa cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród osób dążących do kariery w dziedzinie opieki zdrowotnej. Dlaczego? Ponieważ oferują one szeroki wybór kierunków, które prowadzą do fascynujących i satysfakcjonujących zawodów. W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym zaletom czterem popularnych kierunków w policealnej szkole medycznej: terapeuta zajęciowy, higienistka stomatologiczna i …

Medycyna i zdrowie
Kręgosłup niemowlaka – jak dbać o jego zdrowie?

Wczesne etapy życia niemowlaka są kluczowe dla jego zdrowego rozwoju, a szczególną uwagę należy zwrócić na pielęgnację kręgosłupa. W pierwszych miesiącach życia dziecka, kręgosłup jest bardzo delikatny i podatny na uszkodzenia, dlatego konieczne jest, aby rodzice poświęcili mu szczególną troskę i uwagę. Prawidłowe dbanie o kręgosłup niemowlaka może przyczynić się …

Medycyna i zdrowie
Gadżety reklamowe dla lekarzy – skuteczne narzędzie marketingowe

W dzisiejszym konkurencyjnym świecie medycyny, nawiązanie i utrzymanie relacji z pacjentami oraz budowanie zaufania do swojej marki są kluczowe dla sukcesu lekarzy i placówek medycznych. Jednym z ciekawych i skutecznych narzędzi marketingowych, które mogą pomóc w osiągnięciu tego celu, są gadżety reklamowe dla lekarzy. Te praktyczne i unikatowe prezenty są …