Metylokobalamina – co to za środek i kiedy go stosować?

Medycyna i zdrowie

Poszukując witamin i minerałów, które mogą wspomóc działanie organizmu, można natrafić na tajemniczo brzmiący środek o nazwie metylokobalamina. Jeśli nie spotkałeś się z nim wcześniej i obawiasz się jego działania, przeczytaj poniższy artykuł, poznaj jego zalety oraz dowiedz się jak go bezpiecznie stosować, aby wspomóc swoje zdrowie.

Czym jest metylokobalamina?

Mówiąc w skrócie, to postać witaminy z grupy B12, która w porównaniu z innymi jej formami jest najskuteczniejsza i pozbawiona toksyn. Jej wiązania sprawiają, że jest łatwoprzyswajalna przez organizm i doskonale się wchłania. Jest też dłużej magazynowana w tkankach, niż powszechnie znana i stosowana postać. Ta aktywna forma witaminy B12 jest tak skuteczna, bo w organizmie nie musi ulec przekształceniu, jak syntetyczna alternatywa.

Czym skutkuje niedobór witaminy B12?

Szacuje się, że niedobór witaminy B12 dotyczy znacznej części populacji. Należy uzupełniać jej braki, ponieważ należy do tej grupy, która ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego niemal organizmu. Do jej najważniejszych zadań należy wspomaganie proces tworzenia się czerwonych krwinek, które transportują tlen do wszystkich komórek organizmu. Wpływa też na pracę układu nerwowego, który przy zbyt niskim poziomie B12 dużo gorzej funkcjonuje.

Wśród mniej charakterystycznych objawów obserwuje się również zaburzenia węchu, utratę masy ciała, drętwienie kończy oraz zaburzenia siły mięśniowej. Dysfunkcje mogą pojawić się ze strony jednego z układów lub wszystkich jednocześnie. Odnotowuje się też objawy psychiatryczne typu otępienia, czy zaostrzenia stanów depresyjnych. Może wystąpić też chwiejność nastroju i mniejsza odporność na stresujące sytuacje.

W czym można znaleźć witaminę B12?

Witaminy z grupy B, w tym metylokobalamina występuję w produktach żywnościowych, a także w syntetycznej postaci, w preparatach witaminowych. Najczęściej spotka, ją w produktach zwierzęcych, dlatego jej niedoborem są szczególnie zagrożone osoby na diecie wegetariańskiej, wegańskiej lub ograniczającej spożycie mięsa. Takie osoby szczególnie powinny sięgać po dobre preparaty witaminowe, które pozwolą im wyrównać niedobory.

Metylokobalamina, czyli najlepsza witamina B12 jest postacią, która występuje naturalnie w środowisku i dzięki temu, że jest połączona z cząsteczką metylową, natychmiast po spożyciu jest wchłaniana przez organizm. Metylokobalamina jest też skuteczniejsza niż inne formy B12, gdyż dłużej magazynuje się w tkankach.

Medycyna i zdrowie
Najważniejsze zalety najpopularniejszych kierunków w policealnej szkole medycznej

Policealna szkoła medyczna Nysa cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród osób dążących do kariery w dziedzinie opieki zdrowotnej. Dlaczego? Ponieważ oferują one szeroki wybór kierunków, które prowadzą do fascynujących i satysfakcjonujących zawodów. W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym zaletom czterem popularnych kierunków w policealnej szkole medycznej: terapeuta zajęciowy, higienistka stomatologiczna i …

Medycyna i zdrowie
Kręgosłup niemowlaka – jak dbać o jego zdrowie?

Wczesne etapy życia niemowlaka są kluczowe dla jego zdrowego rozwoju, a szczególną uwagę należy zwrócić na pielęgnację kręgosłupa. W pierwszych miesiącach życia dziecka, kręgosłup jest bardzo delikatny i podatny na uszkodzenia, dlatego konieczne jest, aby rodzice poświęcili mu szczególną troskę i uwagę. Prawidłowe dbanie o kręgosłup niemowlaka może przyczynić się …

Medycyna i zdrowie
Gadżety reklamowe dla lekarzy – skuteczne narzędzie marketingowe

W dzisiejszym konkurencyjnym świecie medycyny, nawiązanie i utrzymanie relacji z pacjentami oraz budowanie zaufania do swojej marki są kluczowe dla sukcesu lekarzy i placówek medycznych. Jednym z ciekawych i skutecznych narzędzi marketingowych, które mogą pomóc w osiągnięciu tego celu, są gadżety reklamowe dla lekarzy. Te praktyczne i unikatowe prezenty są …