Jak można wspierać alkoholika?

Medycyna i zdrowie

Wsparcie ze strony bliskich jest niezbędne dla osoby cierpiącej na chorobę alkoholową. Będzie miał większe szanse na pokonanie nałogu, jeśli to zrobi. Przyjaciele i rodzina nie powinni tracić ducha. Profesjonalnie przeprowadzona terapia pozwoli uwierzyć, że kiedyś wszystko będzie normalnie. Najlepsze leczenie zakończy się sukcesem, jeśli będzie się miało pozytywne nastawienie do osoby uzależnionej. Oto kilka sposobów, jak pomóc alkoholikowi w walce z jego problemem.

Po pierwsze, zaakceptuj

Akceptacja jest pierwszym krokiem w każdym leczeniu uzależnienia. Osoby uzależnione muszą przyznać, że mają problem. Ważne jest, aby bliscy zaakceptowali ten fakt. Dlaczego czasami jest to takie trudne? Powodów jest wiele. Jest wiele powodów. Rodzina i przyjaciele osoby uzależnionej muszą zrozumieć, że leczenie może być skomplikowane i wymaga czasu. Zaleca się konsultację z profesjonalistami, specjalistami od uzależnień lub innymi osobami, które miały podobne doświadczenia, aby być bardziej otwartym.

Spokojna perspektywa

Często zdarza się, że osoba z problemem alkoholowym nie chce zrezygnować z picia lub obiecuje poprawę, aby poczuć się lepiej. Bardzo trudno jest się rozczarować, więc nie bój się składać pustych obietnic. Unikaj gróźb, szantażu, czy gniewnych reakcji. Warto spróbować zrozumieć problem i wyobrazić sobie siebie na miejscu osoby uzależnionej. Często czują się one osaczone. Alkoholik niechętnie przyznaje się do winy i zaprzecza, że zawiódł swoich najbliższych przyjaciół. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest przeczekanie.

Dowiedz się więcej na temat leczenia alkoholizmu i terapii alkoholowej na stronie https://alkoholizmwieliczka.pl/ejhr/leczenie-alkoholizmu-wieliczka.html

Przestań się ukrywać

Osoby z najbliższego otoczenia alkoholika, często te, które mieszkają z nim pod jednym dachem, mają tendencję do ukrywania złych uczynków nałogowca. Usprawiedliwiają zachowanie alkoholika przed innymi i przed sobą. Usprawiedliwiają jego nieobecności w pracy, unikanie uroczystości rodzinnych, wydawanie pieniędzy na alkohol. Inni chcą kontrolować alkoholika i zmuszać go do zmiany, stosując różne kary. Wszystkie te zachowania są błędne. Po pierwsze, chorego należy traktować z godnością, mimo jego błędów. Nie zachęca się uzależnionego do wyjścia z nałogu, tuszując jego złe zachowanie i chroniąc go przed konsekwencjami. Wielu uzależnionych czeka, aż będą naprawdę chorzy, aby szukać leczenia.

Powrót do normalności

Uzależnienie jest głównym czynnikiem wyznaczającym rytm życia rodziny, której jeden z członków ma problem z alkoholem. Zachowanie osoby uzależnionej będzie wyznaczało harmonogram. Zarówno osoba uzależniona, jak i partner czują się wykorzystywani przez dziecko, które przejmuje dawne obowiązki. Jest to poważny problem, który można rozwiązać, wymagając od alkoholika uczestnictwa w życiu rodzinnym i wykonywania obowiązków domowych. Bądź konsekwentny, mimo gróźb i próśb.

Wsparcie – miłość i szacunek

Alkoholik jest w trudnej sytuacji. Może on podejmować własne decyzje i przejąć kontrolę nad swoim uzależnieniem. Jego bliscy mogą uznać za trudne lub niemożliwe zaoferowanie mu wsparcia z powodu szkód, jakie wyrządził. Osoba uzależniona potrzebuje miłości, zrozumienia i pewności, że może liczyć na swoich bliskich. Jak można to dać? Ważne jest, aby doceniać wszystkie, nawet najmniejsze wysiłki podejmowane w kierunku wyjścia z nałogu. To pomaga alkoholikowi uwierzyć, że jest w stanie pokonać chorobę. Należy pamiętać, że wszelkie raniące słowa czy czyny wynikają często z tego, że osoba uzależniona jest pod wpływem.

Samopomoc

Osoba uzależniona od alkoholu powinna mieć zrozumienie dla swoich bliskich. Każdy ma swoje własne zmagania, dlatego ważne jest, aby nie przestawać wspierać alkoholika, jeśli widzi się w tym korzyść. Czasami trzeba odpuścić chorej osobie, która nie chce się leczyć. Członkowie rodziny i bliscy mogą szukać pomocy u psychiatrów i psychologów w ośrodkach terapeutycznych. Skontaktuj się ze specjalistami, jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy. Nasz ośrodek oferuje profesjonalne wsparcie dla osób uzależnionych i ich rodzin.

Medycyna i zdrowie
Zdrowie na 100%

Nie od dziś wiadomo, że na rynku medycznym dostępne są przeróżne dodatki, suplementy, leki mające na celu podnieść nasze samopoczucie czy wspomóc lekoterapię. Każda lek, który chcemy zacząć przyjmować powinien zostać skonsultowany z lekarzem pod kątem zagrożenia dla naszego zdrowia. Czym są znane wszystkim suplementy? Przede wszystkim warto zaznaczyć, że …

Medycyna i zdrowie
Jakie są metody na wyprostowanie zębów?

Wiele osób aktywnych zawodowo i społecznie chce szczycić się pięknym i zdrowym uśmiechem. O tym zazwyczaj świadczy kolor i kształt zębów. Większość ludzi zmagających się z różnego rodzaju wadami estetycznymi decyduje się na ich korektę. Poznaj najlepsze metody na wyprostowanie zębów i wybierz spośród nich najlepszą dla siebie. Kiedy konieczne …

Medycyna i zdrowie
Dlaczego warto wybrać doświadczonego alergologa?

Obecnie coraz więcej osób ma poważne problemy z alergią. Jeszcze kilkanaście lat temu tego typu problemy zdrowotne dotykały głównie dzieci, jednak aktualnie sytuacja diametralnie się zmieniła. Na alergie, którym towarzyszą często różnorodne zmiany skórne, nietolerancje pokarmowe lub też astma, cierpi coraz więcej dorosłych osób. W tej grupie znajdują się także …