Jak objawia się obniżenie narządu rodnego?

Medycyna i zdrowie

Wiele kobiet po porodach naturalnych, a także w trakcie okresu przekwitania, boryka się z uciążliwymi problemami. Zaburzenie statyki narządu rodnego to jeden z nich. Zmiana ułożenia macicy oraz pochwy w wyniku rozciągnięcia mięśni dna miednicy może wpływać bardzo negatywnie na jakość życia. Jak rozpoznać tę dolegliwość? Czy obniżenie narządu rodnego można wyleczyć? Dowiedz się, jakie objawy mogą wskazywać na osłabienie mięśni dna miednicy i co zrobić, jeśli się pojawią.

Kto jest najbardziej narażony na zaburzenia statyki narządu rodnego?

Na wypadanie macicy, pochwy, pęcherza, cewki moczowej, a także odbytu narażone są przede wszystkim kobiety po porodzie naturalnym lub w okresie menopauzalnym. Ciąża i duży wysiłek osłabiają mięśnie dna miednicy, natomiast starzenie się związane jest z niedoborem niektórych hormonów. Dlatego ryzyko zaburzeń rośnie wraz z wiekiem.

Obniżenie narządu rodnego może być pośrednio spowodowane ciężką pracą fizyczną czy uprawianiem wysiłkowych sportów. Czasami przyczyną są też wrodzone zaburzenia metabolizmu kolagenu.

Obniżenie narządu rodnego – objawy

Najczęściej występującym znakiem zaburzenia statyki narządu rodnego jest dyskomfort podczas oddawania moczu. Pacjentki skarżą się też na uczucie pełnej pochwy i niepełnego opróżnienia pęcherza, a także na trudności w rozpoczęciu oddawania moczu. Do innych objawów zalicza się m.in.:

  • zaparcia,
  • dyskomfort odczuwany podczas stosunków seksualnych,
  • uczucie ciężkości,
  • ból w jamie brzusznej, kroczu lub odcinku krzyżowym kręgosłupa.

Warto zaznaczyć, że niektóre dolegliwości nasilają się w trakcie kichania, śmiania się, kasłania, podnoszenia ciężkich przedmiotów lub uprawiania aktywności fizycznej. Dobrą wiadomością jest to, że objawy problemu można rozpoznać już na pierwszej wizycie u specjalisty. Dzięki temu można szybko zacząć leczenie.

Jak zdiagnozować zaburzenia statyki narządu rodnego?

W celu rozpoznania pierwszych objawów obniżenia narządu rodnego warto regularnie odwiedzać gabinet ginekologa. Lekarz opisze problem i zaleci dalsze postępowanie. Dokładna diagnoza schorzenia wymaga jednak badań przeprowadzonych przez specjalistę fizjoterapii uroginekologicznej.

Niektóre pacjentki obawiają się diagnozy i dlatego nie idą do lekarza. Wstydliwy charakter problemu sprawia, że kobiety zupełnie zmieniają tryb życia. Obecnie znane są jednak metody leczenia i wsparcia, które umożliwiają normalne funkcjonowanie. W trakcie kuracji warto stosować produkty marki URITAM. Tworzone przez specjalistów tampony na nietrzymanie moczu i zaburzenia statyki narządów rodnych zapewniają komfort każdego dnia.

Zaburzenia statyki narządów rodnych – zapobieganie

Profilaktyka obniżenia narządu rodnego obejmuje kilka wskazówek. Stosowanie się do nich znacznie obniża ryzyko zmiany pozycji macicy czy pochwy. Najważniejsze są oczywiście odpowiednie ćwiczenia, które można wykonywać już w trakcie ciąży. Najlepiej skonsultować je z fizjoterapeutą uroginekologicznym.

Podczas ćwiczeń pacjentki powinny pamiętać o koniecznym wsparciu. Specjalne środki higieniczne, takie jak tampony na nietrzymanie moczu oraz zaburzenia statyki narządów rodnych URITAM, gwarantują komfort i wygodę podczas wysiłku fizycznego. Stworzone zostały z myślą o kobietach, które borykają się z intymnymi problemami. Dlatego są idealnym wsparciem leczenia.

Medycyna i zdrowie
Zdrowie na 100%

Nie od dziś wiadomo, że na rynku medycznym dostępne są przeróżne dodatki, suplementy, leki mające na celu podnieść nasze samopoczucie czy wspomóc lekoterapię. Każda lek, który chcemy zacząć przyjmować powinien zostać skonsultowany z lekarzem pod kątem zagrożenia dla naszego zdrowia. Czym są znane wszystkim suplementy? Przede wszystkim warto zaznaczyć, że …

Medycyna i zdrowie
Jakie są metody na wyprostowanie zębów?

Wiele osób aktywnych zawodowo i społecznie chce szczycić się pięknym i zdrowym uśmiechem. O tym zazwyczaj świadczy kolor i kształt zębów. Większość ludzi zmagających się z różnego rodzaju wadami estetycznymi decyduje się na ich korektę. Poznaj najlepsze metody na wyprostowanie zębów i wybierz spośród nich najlepszą dla siebie. Kiedy konieczne …

Medycyna i zdrowie
Dlaczego warto wybrać doświadczonego alergologa?

Obecnie coraz więcej osób ma poważne problemy z alergią. Jeszcze kilkanaście lat temu tego typu problemy zdrowotne dotykały głównie dzieci, jednak aktualnie sytuacja diametralnie się zmieniła. Na alergie, którym towarzyszą często różnorodne zmiany skórne, nietolerancje pokarmowe lub też astma, cierpi coraz więcej dorosłych osób. W tej grupie znajdują się także …