Jakie są metody na wyprostowanie zębów?

Medycyna i zdrowie

Wiele osób aktywnych zawodowo i społecznie chce szczycić się pięknym i zdrowym uśmiechem. O tym zazwyczaj świadczy kolor i kształt zębów. Większość ludzi zmagających się z różnego rodzaju wadami estetycznymi decyduje się na ich korektę. Poznaj najlepsze metody na wyprostowanie zębów i wybierz spośród nich najlepszą dla siebie.

Kiedy konieczne jest wyprostowanie zębów? 

Krzywe uzębienie wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z defektem estetycznym. Wada zgryzu może jednak powodować również negatywne skutki zdrowotne. Najczęściej u pacjentów nieleczonych na to zaburzenie zęby z powodu nachodzenia na siebie powodują ból i dyskomfort. Wady zgryzu stwierdza lekarz stomatolog w momencie, gdy:

 • budowa szczęki jest nieprawidłowa,
 • położenie względem siebie kości szczęki żuchwy jest błędne,
 • układ łuków zębowych jest niepoprawny,
 • zęby nie są ustawione względem siebie tak, jak u osoby zdrowej.

W tych wszystkich przypadkach konieczne jest wyprostowanie zębów. Najlepiej zrobić to u sprawdzonego specjalisty. Wielu dobrych i doświadczonych lekarzy z zakresu tego rodzaju dolegliwości dentystycznych można znaleźć na stronie internetowej AllSmiles Dental

Jak powstają wady zgryzu? 

Z krzywym uzębieniem w większym lub mniejszym stopniu zmaga się spora liczba osób. Wielu specjalistów uważa, że jest to jedna z najbardziej doskwierających dolegliwości dentystycznych. Jednocześnie jej leczenie odbywa się najczęściej. Większość pacjentów z krzywym zgryzem chce poprawić wygląd zębów, zwiększając tym samym swój komfort psychiczny. Istnieje kilka przyczyn, z powodu których już u najmniejszych dzieci zęby wyrastają w nieprawidłowy sposób. Najczęściej dzieje się tak, kiedy: 

 • u dziecka następuje zbyt wczesna zmiana uzębienia mlecznego na stałe,
 • nie podejmie się ingerencji stomatologicznej w momencie, gdy ząb mleczny nie chce wypaść w odpowiednim czasie,
 • dzieci trzymają w buzi smoczek zbyt intensywnie,
 • występuje nadmierne ssanie kciuka, butelki bądź innych przedmiotów,
 • zbyt często oddycha się przez usta, a nie nos,
 • rodzice również zmagają się z krzywym zgryzem,
 • zęby zmieniają swoje położenie w momencie wyrośnięcia ósemek.

Jak wyprostować zęby? 

Tak samo, jak wyróżnia się wiele przyczyn powstawania wady zgryzu, jaką jest krzywe uzębienie, tak również można wymienić bardzo dużo sposobów jej niwelowania. Dawniej leczenie kojarzyło się z założeniem bardzo widocznego drutu, którego zadaniem było ustawienie zębów w pożądanej pozycji. Dziś wyróżnia się innowacyjne metody, które są niemal niewyczuwalne i niezauważalne. 

Szyna 

Szyna to tzw. nakładka, którą przygotowuje się specjalnie na wzór uzębienia pacjenta. Nosi się ją zazwyczaj na noc i ściąga za dnia. Najlepiej sprawdza się u dzieci lub osób, które nie mogą sobie pozwolić na noszenie dodatku na zębach przez dłuższy czas np. w postaci aparatu ortodontycznego stałego.  

Aparat ortodontyczny stały 

Aparat stały zakłada się zazwyczaj u osób dorosłych lub pacjentów, u których zgryz nie ulegnie już zmianie np. poprzez wypadnięcie zębów mlecznych lub wyrośnięcie ósemek. Ostateczną decyzję o przyklejeniu stałego akcesoria podejmuje lekarz. Leczenie ortodontyczne najczęściej trwa około dwóch lat, jednak w zależności od wady pacjenta może ono ulec wydłużeniu lub też skróceniu. 

Licówki 

Jednym z najnowocześniejszych sposobów na uzyskanie pięknego uzębienia, który nie wymaga dużej ingerencji w sam zgryz, jest założenie licówek. Są to specjalistyczne nakładki, które służą jednocześnie do odbudowy zęba na wzór pożądanego kształtu oraz do poprawienia jego barwy z żółtej na białą. 

Wybór najlepszej metody jest związany zarówno z tym, jak duża jest wada, jak i z tym, jakie koszty pacjent jest w stanie ponieść w związku z leczeniem. Licówki są jedną z najdroższych form ingerencji medycznej, nakładki i aparaty ortodontyczne należą do tańszych opcji.

Medycyna i zdrowie
Zdrowie na 100%

Nie od dziś wiadomo, że na rynku medycznym dostępne są przeróżne dodatki, suplementy, leki mające na celu podnieść nasze samopoczucie czy wspomóc lekoterapię. Każda lek, który chcemy zacząć przyjmować powinien zostać skonsultowany z lekarzem pod kątem zagrożenia dla naszego zdrowia. Czym są znane wszystkim suplementy? Przede wszystkim warto zaznaczyć, że …

Medycyna i zdrowie
Dlaczego warto wybrać doświadczonego alergologa?

Obecnie coraz więcej osób ma poważne problemy z alergią. Jeszcze kilkanaście lat temu tego typu problemy zdrowotne dotykały głównie dzieci, jednak aktualnie sytuacja diametralnie się zmieniła. Na alergie, którym towarzyszą często różnorodne zmiany skórne, nietolerancje pokarmowe lub też astma, cierpi coraz więcej dorosłych osób. W tej grupie znajdują się także …

Medycyna i zdrowie
Jak dostosować swój dom do potrzeb osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim?

Wózki inwalidzkie to nieodzowny element wyposażenia wielu osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Dzięki nim osoby te mogą samodzielnie poruszać się i uczestniczyć w codziennych aktywnościach, takich jak zakupy czy wizyty u lekarza.  Wózki inwalidzkie różnią się m.in. napędem – wyspecjalizowany sklep medyczny oferuje modele ręczne, jak i elektryczne, a ich …