Jak dostosować swój dom do potrzeb osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim?

Medycyna i zdrowie

Wózki inwalidzkie to nieodzowny element wyposażenia wielu osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Dzięki nim osoby te mogą samodzielnie poruszać się i uczestniczyć w codziennych aktywnościach, takich jak zakupy czy wizyty u lekarza. 

Wózki inwalidzkie różnią się m.in. napędem – wyspecjalizowany sklep medyczny oferuje modele ręczne, jak i elektryczne, a ich wybór powinien być dostosowany do potrzeb i możliwości osoby je korzystającej. W artykule przyjrzymy się bliżej różnym rodzajom wózków inwalidzkich i przedstawimy propozycje, jak dostosować dom dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Jak przystosować dom dla osoby poruszającej się na wózku?

Jeśli chcesz dostosować swój dom do potrzeb osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim, istnieje kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę. Po pierwsze, należy upewnić się, że wszystkie drzwi wewnętrzne i zewnętrzne są wystarczająco szerokie, aby umożliwić swobodny przejazd wózka. Po drugie, warto zainstalować specjalne uchwyty do wózka lub poręcze w łazienkach i innych pomieszczeniach, w których osoba na wózku może potrzebować dodatkowego wsparcia. Trzecią ważną rzeczą jest zapewnienie dostępu do wszystkich pomieszczeń w domu z poziomu parteru, unikając konieczności przemieszczania się po schodach. Ważne jest również, aby zapewnić odpowiednią ilość miejsca na przechowywanie wózka, aby osoba na wózku mogła swobodnie się poruszać po domu. Kluczowe mogą być również odpowiednie meble medyczne, które można zakupić w specjalistycznych sklepach. 

sklep ortopedyczny

Rodzaje wózków inwalidzkich

Istnieje wiele rodzajów wózków inwalidzkich. Do najczęściej używanych należą:

  1. Wózek standardowy: Jest to typowy wózek inwalidzki składany, który można łatwo przewozić i transportować. Są one zazwyczaj wyposażone w hamulce, koła wyposażone w ogumienie i siedzenie, które można regulować w celu dostosowania ich do wzrostu użytkownika.
  2. Wózek elektryczny: Jest to wózek inwalidzki, który jest napędzany silnikiem elektrycznym i wyposażony w system sterowania, który pozwala użytkownikowi na poruszanie się samodzielnie. Są one zazwyczaj ciężkie i zajmują dużo miejsca.
  3. Wózek ręczny: Jest to wózek inwalidzki, który jest napędzany przez osobę korzystającą z niego. Są one zazwyczaj lekkie i zajmują mało miejsca.
  4. Wózek składany: Jest to wózek inwalidzki, który można łatwo i szybko składać i rozkładać. Są one zazwyczaj wyposażone w koła wyposażone w ogumienie i hamulce.
  5. Wózek toaletowy: Jest to wózek inwalidzki, który został zaprojektowany z myślą o użytkownikach, którzy potrzebują specjalnego wózka, aby mogli korzystać z toalety. Te wózki są zazwyczaj wyposażone w siedzenie, które można regulować w celu dopasowania go do wzrostu użytkownika.

wozek inwalidzki sklep

Wybór wózka widłowego, jak i dostosowanie pomieszczeń nie jest łatwym zadaniem, jednakże odpowiednie przygotowanie przestrzeni i wybór dopasowanego do potrzeb pacjenta modelu sprawi, że sprawnie poradzisz sobie z tym zadaniem.

Medycyna i zdrowie
Najważniejsze zalety najpopularniejszych kierunków w policealnej szkole medycznej

Policealna szkoła medyczna Nysa cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród osób dążących do kariery w dziedzinie opieki zdrowotnej. Dlaczego? Ponieważ oferują one szeroki wybór kierunków, które prowadzą do fascynujących i satysfakcjonujących zawodów. W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym zaletom czterem popularnych kierunków w policealnej szkole medycznej: terapeuta zajęciowy, higienistka stomatologiczna i …

Medycyna i zdrowie
Kręgosłup niemowlaka – jak dbać o jego zdrowie?

Wczesne etapy życia niemowlaka są kluczowe dla jego zdrowego rozwoju, a szczególną uwagę należy zwrócić na pielęgnację kręgosłupa. W pierwszych miesiącach życia dziecka, kręgosłup jest bardzo delikatny i podatny na uszkodzenia, dlatego konieczne jest, aby rodzice poświęcili mu szczególną troskę i uwagę. Prawidłowe dbanie o kręgosłup niemowlaka może przyczynić się …

Medycyna i zdrowie
Gadżety reklamowe dla lekarzy – skuteczne narzędzie marketingowe

W dzisiejszym konkurencyjnym świecie medycyny, nawiązanie i utrzymanie relacji z pacjentami oraz budowanie zaufania do swojej marki są kluczowe dla sukcesu lekarzy i placówek medycznych. Jednym z ciekawych i skutecznych narzędzi marketingowych, które mogą pomóc w osiągnięciu tego celu, są gadżety reklamowe dla lekarzy. Te praktyczne i unikatowe prezenty są …