Nadmierne ślinienie i plucie u niemowlaka i ich przyczyny

Medycyna i zdrowie

Niemowlęta i małe dzieci wymagają wielu nakładów sił, ponieważ w czasie ich największego rozwoju dochodzi do wielu problemów zdrowotnych. Doskonałym przykładem takiego stanu rzeczy jest nadmiar śliny i plucie u niemowlaka czy w nieco późniejszym etapie rozwoju. Warto więc się temu przyjrzeć i poznać przyczyny oraz sposoby rozwiązania tej przypadłości.

Od kiedy ma miejsce ślinienie się u niemowląt?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że wydzielanie się śliny zalicza się do naturalną reakcji organizmu. Jest ono obecne w zasadzie od urodzenia, a jego rolą jest ułatwianie trawienia pokarmów. Oczywiście w pewnych przypadkach są od tego odstępstwa i o tym już za moment.

Intensywność ślinienia się podnosi się około 4. miesiąca życia, kiedy to zauważalne są zabawy wargami, językiem, malec może robić bańki ze śliny lub też pluć nią. Taki stan rzeczy może wynikać w głównej mierze z faktu wzrostu produkcji śliny. Do tego dochodzi też brak umiejętności przełykania jej. Oprócz typowo fizjologicznych aspektów może wystąpić też kilka innych kwestii, które mogą wywołać nadmiar ślinienia się u niemowląt.

Przyczyny nadmiernego ślinienia się

Następny etap większego wydzielania śliny ma miejsce mniej więcej w okolicach 6 miesiąca życia dziecka. To wówczas zaczyna się ząbkowanie, a nowe pokarmy odznaczają się zupełnie inną konsystencją niż mleko od matki. Jak wiemy to za sprawą śliny łatwiej je połknąć i trawić. Kolejnym przypadkiem, gdy ma miejsce wzrost wydzielania się śliny, jest sytuacja, kiedy to dziecko wkłada sobie do ust rączki lub zabawki.

Jak reagować na nadmierne ślinienie i plucie u niemowlaka?

Dostrzegając tego rodzaju zachowania, musimy pamiętać o znacznie większej niż dotąd pielęgnacji skóry twarzy dziecka. Należy regularnie przemywać twarz dziecka, a później poddawać delikatnemu osuszeniu przy pomocy tetrowej pieluszki. Wychodząc z dzieckiem na dwór, trzeba pamiętać o zastosowaniu kremu ochronnego. Jest to wskazane zwłaszcza przy chłodniejszej pogody. U części dzieci z całą pewnością sprawdzi się nakładka na palce rozmasowująca dziąsła, a także specjalne gryzaczki.

Intensywne ślinienie utrzymuje się długi czas

Tak jak zostało to wspomniane sam fakt ślinienia się, jest zupełnie normalny. Jeśli jednak stan ten przedłuża się i nie wiąże się z wyrzynaniem ząbków lub też wkładanie dłoni do buzi to należy zgłosić się do logopedy. Sprawdzi on czy nie wystąpił spadek napięcia mięśni wokół ust. Do tego, jak nasza pociech skończy pierwszy rok życia, a wciąż ma kłopot z nadmiernym ślinieniem, to również warto, aby obejrzał go lekarz.

Medycyna i zdrowie
Fizjoterapia Szczecin: Profesjonalna opieka i wsparcie

Fizjoterapia Szczecin to nie tylko rehabilitacja po urazach, ale także profilaktyka i poprawa jakości życia. W FizjoDab, naszym celem jest zapewnienie pacjentom najwyższej jakości usług fizjoterapeutycznych. Nasza wiedza i doświadczenie pozwalają nam na skuteczne leczenie różnych schorzeń i dolegliwości. Nasze podejście do fizjoterapii jest holistyczne. Zajmujemy się nie tylko leczeniem objawów, …

Medycyna i zdrowie
Jak wybrać najlepszego ortodontę dla siebie i swojej rodziny?

Wybór odpowiedniego ortodonty dla całej rodziny to niełatwe zadanie. Szczególnie jeśli poszukujesz specjalisty w dużym mieście. Masz wtedy oczywiście dużo większy wybór, jednak trudniej jest zweryfikować, czy polecany ortodonta z Wrocławia, czy innego miasta to rzeczywiście dobry wybór dla Ciebie oraz Twoich dzieci. Jeśli jesteś w trakcie poszukiwań gabinetu ortodontycznego, …

Medycyna i zdrowie
Konsekwencje uzależnienia od nikotyny – jak palenie niszczy Twoje życie?

Czy wiesz, że przeciętny palacz podejmuje w swoim życiu kilkanaście prób rzucenia nałogu? Niestety, tylko 4% Polaków nigdy więcej nie sięga po papierosa [1]. Powodem powrotu do nikotyny mogą być stres, problemy zawodowe, słaba wola i wiele innych. Żeby rzucić palenie raz na zawsze, potrzebne są upór i silna motywacja. …