Jak uprawiać sport latem? To trzeba wiedzieć!

Zdrowie

Aktywność fizyczna pozwala utrzymać prawidłową masę ciała, ale zmniejsza także ryzyko wielu chorób, choćby nowotworowych. Jednocześnie poprawia samopoczucie. Niestety latem bardziej nam się nie chce ćwiczyć, bo wolimy spędzać czas na plaży. Ale tak nie może być. Nawet latem nie można rezygnować z aktywności. Dziś podpowiemy Wam, jak uprawiać sport latem. To musicie wiedzieć.

Sport latem – jaki najlepiej wybrać?

Wiadomo, że gdy za oknem jest ponad 35 stopni Celsjusza, to uprawianie joggingu na powietrzu zwyczajnie może doprowadzić do udaru słonecznego i odwodniania. Ale jednak nie oznacza to wcale, że można po prostu siedzieć przed tv czy spędzać czas na opalaniu się. Otóż nic nie stoi na przeszkodzie, by aktywność uprawiać wcześnie rano bądź późnym wieczorem, a więc wtedy gdy temperatura nie przekracza 22 stopni Celsjusza. Można także ćwiczyć w domu. Wystarczy choćby trening aerobowy. Możecie wybrać się na basen albo pływać w jeziorze czy morzu. Jak więc widzicie możliwości jest sporo. Osobom starszym polecamy raczej nordic walking czy dłuższe spacery wcześnie rano. Oczywiście zawsze należy mieć ze sobą wodę niegazowaną. Można dodać do niej też elektrolity. I tutaj nie ma znaczenia czy wybierajcie się na godzinny spacer czy kilkugodzinny. Zawsze wodę musicie mieć przy sobie. Przydadzą się też przekąski. Jeżeli zrobi się wam słabo, to lepiej mieć przy sobie coś, co podniesie cukier. Mogą to być choćby landrynki czy inne cukierki, które w składzie mają cukier. Możecie także sięgnąć po owoc.

Jak dbać o siebie latem?

Pocenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym. Jednak nie ma się co oszukiwać, pocenie się latem staje się jeszcze bardziej intensywne i może powodować silny dyskomfort czy nawet kompleksy. Na szczęście można je ograniczyć i to w zdrowy sposób. Należy przede wszystkim zrezygnować z pikantnych i ciężkostrawnych dań, które zwiększają intensywność pocenia się. Do tego lepiej ograniczyć jedzenie czosnku czy cebuli, gdyż pogarszają i intensyfikują zapach potu. Warto natomiast postawić na zdrową dietą opartą na dużej ilości warzyw. Trzeba także wybrać dezodorant w sprayu bez alkoholu i aluminium w składzie. Dzięki temu nie powoduje podrażnień skóry, ani nie zwiększa ryzyka alergii. Tutaj przypominamy, że dezodorant należy aplikować na suchą skórę. Najlepiej to robić kilka minut po kąpieli czy wzięciu prysznica. Skóra powinna być też chroniona przez intensywnym promieniowaniem UV, które jest bardzo szkodliwe i zwiększa ryzyko czerniaka. Niezastąpiony jest krem z dodatkiem filtra SPF, choćby 50. Można powiedzieć, że im wyższy, tym lepiej. Krem trzeba aplikować co kilka godzina na skórę. Nie zapomnijcie jeszcze o noszeniu nakryć głowy i okularów przeciwsłonecznych.

A po treningu…To musisz wiedzieć!

Po każdym treningu należy wziąć prysznic, ale nie zimny czy lodowaty. Na początek woda powinna być letnia, a dopiero potem można opłukać ciało zimną wodą. Następnie warto umyć ciało żelem z dodatkiem aloesu, który pozwala na utrzymanie prawidłowego nawilżenia, a przy tym łagodzi ewentualne podrażnienia słoneczne. Kropką nad „i” codziennej pielęgnacji jest nałożenie kremu nawilżającego z dodatkiem kwasu hialuronowego, który tworzy na skórze film ochronny. Dobrze jeżeli w składzie znajduje się też witamina C, która z kolei opóźnia proces starzenia się. Jest naprawdę silnym antyoksydantem, ale zmniejsza również widoczność przebarwień.

Zdrowie
Strzelanie w kolanie przy przysiadach – przyczyny i zapobieganie

Strzelanie w kolanie podczas przysiadów to zjawisko, które dotyka wielu osób, niezależnie od poziomu ich aktywności fizycznej. Choć dla niektórych może to być jedynie drobny dyskomfort, dla innych może oznaczać poważniejsze problemy zdrowotne. Zastanawiasz się, co stoi za tym dźwiękiem? Często jest to efekt kawitacji, ale jeśli towarzyszy mu ból …

Zdrowie
Opuchlizna pod oczami – przyczyny, objawy i skuteczne sposoby leczenia

Opuchlizna pod oczami to problem, który dotyka wiele osób i potrafi znacząco wpłynąć na ich wygląd oraz samopoczucie. Cienka skóra w okolicach dolnych powiek sprawia, że wszelkie zmiany, takie jak obrzęki czy worki, stają się wyjątkowo widoczne. Przyczyny opuchlizny są różnorodne — od braku snu, przez alergie, aż po problemy …

Zdrowie
Wirusowe zapalenie wątroby – rodzaje, objawy i profilaktyka

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) to poważna choroba, która dotyka miliony ludzi na całym świecie, prowadząc do wielu powikłań zdrowotnych. Zróżnicowane typy wirusa, takie jak WZW A, B, C i D, różnią się pod względem przyczyn, objawów oraz możliwości leczenia. WZW A charakteryzuje się ostrym przebiegiem, podczas gdy WZW B i …