Nietrzymanie moczu – objawy i profilaktyka

Zdrowie

Nietrzymanie moczu jest wstydliwą dolegliwością, ale wymaga interwencji lekarza. Częste zapalenie pęcherza może doprowadzić do poważnych schorzeń, dlatego jest tak ważne, żeby udać się na konsultację do specjalisty.

Zapalenie pęcherza moczowego a wysiłkowe nietrzymanie moczu

Za utrzymanie moczu odpowiadają mięśnie dna miednicy. Zazwyczaj oddawanie moczu odbywa się ok. 6 x na dobę. Częściej chodzi do toalety, po wypiciu dużej ilości płynu. Częstotliwość mikcji zwiększa się przy spożywaniu alkoholu, kawy, niektórych owoców, ostrych przypraw. Jeśli bez szczególnego powodu pojawiają się wycieki, oznaczają nietrzymanie moczu. Jest kilka rodzajów dolegliwości. Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu, może dojść do mimowolnego wycieku na skutek kaszlu, kichania czy podnoszenia ciężkich przedmiotów. Zazwyczaj dochodzi do niego przy nagłym napięciu powłok brzusznych. Wycieki są jednak niewielkie i okazjonalne.

Przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu jest osłabienie mięśni dna miednicy, które nie zaciskają prawidłowo cewki moczowej. Najczęstszymi przyczynami są: zmiany hormonalne u kobiet, ciąża, poród, infekcje dróg moczowych, nadwaga lub praca fizyczna. Natomiast naglące nietrzymanie moczu z parcia, ma miejsce wówczas, gdy pojawiają się spontaniczne skurcze pęcherza i potrzeba oddania moczu. Przyczyny nietrzymania moczu są związane, m.in.: z cukrzycą, urazem rdzenia kręgowego, stwardnieniem rozsianym. Wpływ na to mają również choroby układu nerwowego. Z kolei mieszane nietrzymanie moczu objawia się przy nieszczelności pęcherza. Są połączeniem powyższych rodzajów nietrzymania moczu.

Objawy nietrzymania moczu i nietrzymanie moczu u osób starszych

Za przyczynę nietrzymania moczu uważa się zapalenie pęcherza, częste infekcje układu moczowego, zaparcia, palenie papierosów, choroby płuc, złe odżywianie, schorzenia dróg moczowych i nerek, uraz miednicy, udar mózgu oraz zaburzenia ogólnoustrojowe, neurologiczne i nerwowo-mięśniowe, guzy czy skutki uboczne leków. U osób starczych powodem jest zakażenie układu moczowego. Zakażenie układu moczowego może dotyczyć cewki moczowej, nerek, pęcherza lub moczowodów.

Najczęstszymi objawami są: pieczenie oraz kłucie i ból w okolicy cewki moczowej. Problem może być związany z przerostem gruczołu krokowego, ponieważ następuje ucisk na cewkę moczową i pęcherz. Wtedy odczuwalny jest ból przy oddawaniu moczu Z nietrzymaniem moczu największy problem mają kobiety. Jest to wstydliwy temat, więc wiele pań nie przyznaje się do schorzenia. Jeśli upływ płynu nie mija, a wręcz nasila się, należy udać się do specjalisty, który podejmie się leczenia nietrzymania moczu. Trzeba zdawać sobie sprawę, że dolegliwość może być początkiem poważnej choroby.

incontinox na infekcje układu moczowego

Profilaktyka i metody leczenia przy nietrzymaniu moczu

Podstawową sprawą jest dbanie o dietę i zdrowy tryb życia, ponieważ te czynniki mają wpływ na kondycję dróg moczowych. Może oczywiście wystąpić sporadycznie nietrzymanie moczu, kiedy zbyt często i w pośpiechu biegnie się do łazienki czy chwilami nie panuje nad wyciekiem płynu. Pomagają ćwiczenia mięśni kegla, gdyż wzmacniają mięśnie i pozwalają odzyskać kontrolę nad pęcherzem. Jeśli jednak problem jest poważny należy leczyć nietrzymanie moczu.

Specjalista przepisze tabletki na nietrzymanie moczu Incontinox, ponieważ zawierają substancje, pomagające w utrzymaniu właściwego funkcjonowania dróg moczowych, pęcherza i mięśni. Zaleci również zmianę stylu życia i sposobu żywienia, by utrzymywać odpowiednią masę ciała. Suplement diety – Incontinox nie może być stosowany jako zamiennik właściwego odżywiania.

Zdrowie
Suplementy na sen

Rozpatrując złożoną i wielowątkową dziedzinę suplementów diety, należy skupić się na trzech kluczowych aspektach zdrowotnych, które zyskały szczególne znaczenie w kontekście współczesnych wyzwań i problemów. Suplementy na porost włosów, suplementy na potencję oraz suplementy na sen wydają się być szczególnie popularne wśród szerokiego spektrum konsumentów, którzy poszukują wsparcia w różnych …

Zdrowie
Jak uprawiać sport latem? To trzeba wiedzieć!

Aktywność fizyczna pozwala utrzymać prawidłową masę ciała, ale zmniejsza także ryzyko wielu chorób, choćby nowotworowych. Jednocześnie poprawia samopoczucie. Niestety latem bardziej nam się nie chce ćwiczyć, bo wolimy spędzać czas na plaży. Ale tak nie może być. Nawet latem nie można rezygnować z aktywności. Dziś podpowiemy Wam, jak uprawiać sport …

Zdrowie
Jak działa ekspres przelewowy?

Ekspres przelewowy zdobywa wśród miłośników kawy coraz większe uznanie. Sprzęt pozwala bowiem na wydobycie bardzo klarownej i czystej esencji charakteryzującej się niebywałym smakiem i aromatem. Dowiedz się, jak działa ekspres przelewowy i co warto o nim wiedzieć? Zainteresuje Cię również: Czy kawa jest zdrowa? Istnieje bardzo wiele sprzecznych opinii, które …