Najlepsze ćwiczenia na utrzymanie zdrowego kręgosłupa

Zdrowie

Zdrowy kręgosłup to podstawa naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety, codzienne życie, siedzący tryb pracy i brak aktywności fizycznej odbijają się na naszym kręgosłupie. Aby temu zapobiec, warto systematycznie wykonywać odpowiednie ćwiczenia. W tym artykule przedstawiamy najlepsze metody na utrzymanie właściwej kondycji kręgosłupa.

1. Ćwiczenia rozciągające

Rozciąganie to jedna z najważniejszych metod na utrzymanie elastyczności mięśni, a co za tym idzie – dobrego samopoczucia i zdrowego kręgosłupa. Zwykle, na co dzień, siedząc przy biurku, poruszamy się niewłaściwie, przez co będziemy mieli napięte mięśnie szyi, pleców czy ramion. Najlepiej skomponować zestaw kilku prostych ćwiczeń i wykonywać je systematycznie kilka razy dziennie. Kilka pomysłów:
– Delikatne przyciągnięcie głowy do klatki piersiowej i zatrzymanie na kilka sekund. Powtórzenie 3-5 razy.
– ,,Przeciągnięcie’’ ramion do góry, jak przy wyciąganiu się. Powtórzenie 3-5 razy.
– Rotacje klatki piersiowej. Stojąc prosto, skrzyżuj ręce na klatce piersiowej, a następnie wykonywaj ruchy w lewo i w prawo. Powtórzenie 5-10 razy.

1. Joga

Joga jest znana ze swych zbawiennych efektów na zdrowie i dobry nastrój. Regularne ćwiczenie jogi pomaga w zachowaniu elastyczności kręgosłupa, poprawiając nie tylko jego stan, ale także metabolizm, układ hormonalny i podnosząc układ odpornościowy. Zaczynając przygodę z jogą, warto wybrać kilka podstawowych pozy, takich jak Stół (na czworaka, z rękami równolegle ustawionymi do ciała) czy Pies w dół (odkręcony hund w pozycji w podporze na rękach i nogach). To proste pozy, łatwe do wykonania i doskonałe na rozluźnienie mięśni.

1. Trening wodny

Pływanie to jedna z największych przyjemności, jakie można sobie sprawić, ale także doskonały sposób na wzmocnienie mięśni, a co za tym idzie – utrzymanie zdrowego kręgosłupa. Woda całkowicie rozluźnia mięśnie i pozwala na mniej wymagające ćwiczenia, które niosą za sobą duże korzyści. Najlepiej zapisać się na zajęcia z trenerem, który dobierze odpowiednie metody i techniki, ale jeśli nie mamy takiej możliwości, warto samodzielnie przeprowadzić trening. Kilka ćwiczeń, które warto wykonać to na przykład
– Skłony w przód z nóg rozłożonych na szerokość barków. W trakcie wdechu, podnosimy ręce do góry, zaś na wydechu składamy się po łuku, opuszczając ręce do podłogi.
– Skręty tułowia w wodzie, można wykorzystać do tego np. strzałkę pływacką, wykonując ruchy torsją w lewo i w prawo.

1. Ćwiczenia mięśni grzbietu

Mięśnie grzbietu to element kluczowy dla zachowania prawidłowej postawy ciała i zdrowego kręgosłupa. Zbyt słabe mięśnie grzbietu to często przyczyna zgrzytów w kręgosłupie, a także może prowadzić do problemów z kręgosłupem i bólów. Najlepiej wykonywać ćwiczenia na maszynach, które umożliwiają pełną i kontrolowaną izolację mięśni grzbietu. Najlepsze ćwiczenia to:
– Wiosłowanie sztangą lub hantlem;
– Młotki na mięśnie grzbietu w stojąc lub leżąc;
– Prostowanie ramion na wyciągu.

1. Marsz

Choć to proste i nie wymagające specjalistycznego sprzętu, marsz to jedna z najskuteczniejszych metod na utrzymanie zdrowego kręgosłupa. Systematyczne marsze pozwolą na wzmocnienie mięśni, rozluźnienie mięśni napiętych i utrzymanie właściwej postawy ciała. Najlepiej chodzić przynajmniej 30 minut dziennie, trzymając odpowiednio prostą postawę i kierując uwagę na swoje ciało. Na początku warto ustawić sobie cel, np. marsz 5 kilometrów, a następnie stopniowo powiększać swoje cele.

Nie zapomnij o rozgrzewce i zakończeniu ćwiczeń. Przed rozpoczęciem aktywności fizycznej warto poświęcić 5-10 minut na odpowiednie rozgrzanie i przygotowanie ciała. Po zakończeniu ćwiczeń warto wykonać kilka cieszących się zasłużoną popularnością rozciągających ruchów. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń na kręgosłup to prosta i skuteczna metoda na utrzymanie zdrowia, dobrego samopoczucia i energii na co dzień.

Artykuł powstał we współpracy z weselnystyl.pl

Zdrowie
Suplementy na sen

Rozpatrując złożoną i wielowątkową dziedzinę suplementów diety, należy skupić się na trzech kluczowych aspektach zdrowotnych, które zyskały szczególne znaczenie w kontekście współczesnych wyzwań i problemów. Suplementy na porost włosów, suplementy na potencję oraz suplementy na sen wydają się być szczególnie popularne wśród szerokiego spektrum konsumentów, którzy poszukują wsparcia w różnych …

Zdrowie
Jak uprawiać sport latem? To trzeba wiedzieć!

Aktywność fizyczna pozwala utrzymać prawidłową masę ciała, ale zmniejsza także ryzyko wielu chorób, choćby nowotworowych. Jednocześnie poprawia samopoczucie. Niestety latem bardziej nam się nie chce ćwiczyć, bo wolimy spędzać czas na plaży. Ale tak nie może być. Nawet latem nie można rezygnować z aktywności. Dziś podpowiemy Wam, jak uprawiać sport …

Zdrowie
Nietrzymanie moczu – objawy i profilaktyka

Nietrzymanie moczu jest wstydliwą dolegliwością, ale wymaga interwencji lekarza. Częste zapalenie pęcherza może doprowadzić do poważnych schorzeń, dlatego jest tak ważne, żeby udać się na konsultację do specjalisty. Zapalenie pęcherza moczowego a wysiłkowe nietrzymanie moczu Za utrzymanie moczu odpowiadają mięśnie dna miednicy. Zazwyczaj oddawanie moczu odbywa się ok. 6 x …