Na czym polega opieka nad osobą starszą?

Zdrowie

Jesień życia to czas, w którym każdy senior powinien cieszyć się spokojem i harmonią. Niestety zdarza się, iż wraz z postępującym wiekiem wiele osób potrzebuje dodatkowej lub stałej pomocy przy codziennych obowiązkach. W związku z różnorodnością potrzeb i indywidualnymi wymaganiami, jakie często narzucane są przez ich mobilność i stan zdrowia, nierzadko potrzebne jest im wsparcie — jeśli nie mogą liczyć na stałą opiekę ze strony rodziny, mają możliwość skorzystania z usług profesjonalnych opiekunów. Na czym zatem może polegać opieka nad osobą starszą?

  • Opieka nad osobą starszą — na jaką pomoc można liczyć?
  • Wsparcie samodzielnej egzystencji — godzinowa lub całodobowa opieka

Opieka nad osobą starszą — na jaką pomoc można liczyć?

Opieka nad osobą starszą skupia się przede wszystkim na wsparciu w tych codziennych aspektach, które mają za zadanie zapewnienie jej komfortu, podczas gdy nie jest już zdolna do samodzielnej egzystencji. Wiele elementarnych czynności może wraz z wiekiem i postępem choroby stać się dla niej uciążliwe i niemożliwe do wykonania.

Wsparcie osób starszych będzie zatem dotyczyć chociażby prania i prasowania. To nie tylko sposób na to, aby zadbać o świeżość i czystość ich odzieży, ale także dbanie o kondycję psychiczną pacjenta, gdyż możliwość założenia czystych ubrań wpływa na jego poczucie wartości i schludności. Jest to zatem jeden z elementów troski o poprawę jakości życia osoby starszej.

Od stanu zdrowia podopiecznego może również zależeć wsparcie polegające na przygotowywaniu posiłków zgodnie z wprowadzoną dietą. Osoba sprawująca opiekę może także wesprzeć osoby starsze przy zachowaniu higieny — aspekt kąpieli i codziennej pielęgnacji z jednej strony może być kluczowy ze względu na kondycję zdrowotną, a z drugiej jest potrzebny dla zachowania dobrego samopoczucia.

Osoba zajmująca się osobami starszymi może ponadto zrobić zakupy, czy zająć się regularnym sprzątaniem przestrzeni, w której żyje senior.

Profesjonalna opieka seniora Poznań to sposób na wsparcie utrzymania dalszej niezależności osoby starszej, poprawa komfortu jej życia i sprawienie, że życie jest dla niej bardziej komfortowe, wygodne i satysfakcjonujące.

Wsparcie samodzielnej egzystencji — opieka godzinowa lub całodobowa

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby opiekunem osoby starszej został członek rodziny lub inna bliska osoba, która może wtedy starać się o zasiłek opiekuńczy. Świadczenie wypłaca ZUS. Dla niektórych wsparciem może być także zasiłek pielęgnacyjny. Niekiedy jednak nie ma takiej możliwości, aby ktoś bliski opiekował się osobą starszą w konkretnych porach dnia lub przez całą dobę.

Inną opcją jest także umieszczenie podopiecznego w Domu Pomocy Społecznej lub innej specjalistycznej placówce, co wiąże się ze stresem, trudnościami w adaptacji i często stanowi ostateczność — jest to zależne od indywidualnej sytuacji seniora.

Istnieje również możliwość zatrudnienia profesjonalnej opiekunki. W zależności od potrzeb, może ona świadczyć pomoc w ustalonym z rodziną zakresie o konkretnych porach dnia lub — jeśli zachodzi taka konieczność — przebywać w domu seniora przez całą dobę.

W przypadku opieki godzinowej można liczyć na elastyczność opiekuna, a także umożliwienie osobie starszej pozostania w swoim domu, jak i dostosowanie się do jej zmiennych potrzeb.

Jeśli chodzi o opiekę całodobową, otrzymuje się stałe wsparcie, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa, a także zapewnia szybką reakcję w razie występowania nagłych sytuacji kryzysowych.

Możliwość skorzystania z opieki indywidualnej może mieć znaczący wpływ na życie seniora, który jest zaopiekowany nie tylko w zakresie uporządkowania przestrzeni, w której żyje i fizycznych aspektów pielęgnacyjnych. To także możliwość pozyskania wsparcia emocjonalnego, dzięki któremu lepiej radzi sobie z samotnością.

Zdrowie
Tran – skutki uboczne, przeciwwskazania i jak ich unikać

Tran, znany ze swoich licznych korzyści zdrowotnych, staje się coraz popularniejszym suplementem diety. Jednak, jak każde naturalne źródło składników odżywczych, może również nieść ze sobą pewne ryzyko. Właściwe dawkowanie jest kluczowe, ponieważ nadmierne spożycie tranu może prowadzić do nieprzyjemnych skutków ubocznych, takich jak krwawienia, problemy żołądkowo-jelitowe czy nawet poważne zaburzenia …

Zdrowie
Świetlik łąkowy: właściwości zdrowotne i zastosowanie w medycynie ludowej

Świetlik łąkowy, znany również jako Euphrasia rostkoviana, to roślina, która od wieków cieszy się uznaniem w medycynie ludowej. Jego wyjątkowe właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne sprawiają, że staje się coraz bardziej popularny w leczeniu schorzeń oczu, takich jak zapalenie spojówek czy podrażnienia powiek. Zawierające glikozydy irydoidowe, w tym aukubinę, ziele świetlika …

Zdrowie
Polipy jelita grubego: rodzaje, objawy i profilaktyka zdrowotna

Polipy jelita grubego to niewielkie, często bezobjawowe wyrostki, które mogą zagrażać zdrowiu, prowadząc do poważnych powikłań, w tym nowotworów. Co roku tysiące osób dowiaduje się o ich istnieniu wyłącznie dzięki regularnym badaniom przesiewowym, co podkreśla znaczenie wczesnej diagnostyki. Warto zrozumieć, czym są polipy, jakie rodzaje występują oraz jakie czynniki ryzyka …