Zalety gorzkiej czekolady

Zdrowie

Gorzka czekolada jest naturalnym antydepresantem i przeciwutleniaczem, ma niską zawartość cukru i prawie nie ma przeciwwskazań do jej spożywania.

Gorzka czekolada wartości odżywcze

Gorzka czekolada jest wytwarzana z ziaren kakaowca i masła kakaowego, które są doskonałymi przeciwutleniaczami. Dzięki nim:

zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia;
normalizuje się ciśnienie krwi, ponieważ poprawia się stan śródbłonka — wewnętrznej warstwy tętnic.

Ponadto czekolada jest naturalnym środkiem antydepresyjnym. Zawiera kilka substancji, które wpływają na nastrój.

  • Teobromina. Dodaje energii i pomaga obniżyć ciśnienie krwi.
  • Anandamid. Wywołuje uczucie radości i euforii, zmniejsza lęk.
  • Fenyloetyloamina. W organizmie przekształca się w serotoninę — jeden z najważniejszych związków chemicznych regulujących nastrój. Nazywany jest również hormonem radości.

Dlaczego ciemna czekolada jest zdrowsza od mlecznej lub białej?

Wszystkie rodzaje czekolady różnią się zawartością cukru. To właśnie cukier zmniejsza “przydatność” słodyczy dla organizmu — w mlecznej i białej czekoladzie jest więcej cukru niż w gorzkiej.

Wybieramy gorzką czekoladę właśnie dlatego, że na pierwszym miejscu w kompozycji powinny znajdować się ziarna kakaowe — coś, dlaczego w zasadzie jemy czekoladę. A w przypadku mlecznej i białej czekolady, oprócz wysokiego poziomu cukru we krwi, nie otrzymujemy nic więcej.

Kto nie powinien jeść czekolady?

Powstrzymaj się od jedzenia czekolady, jeśli zdiagnozowano u ciebie cukrzycę. Nie jest również zalecana dla dzieci.

Jeśli masz ochotę na czekoladę, powinieneś wiedzieć, że hormon radości (serotonina) uwalnia się również podczas aktywności fizycznej.

Jak dużo i jak często należy je spożywać?

Przejadanie się gorzką czekoladą (przy braku przeciwwskazań zdrowotnych) powoduje zmęczenie i senność. Jest to spowodowane tak zwanymi “huśtawkami cukrowymi”: najpierw poziom glukozy i insuliny wzrasta do wartości maksymalnych, a następnie gwałtownie spada.

Istnieje mit, że każda ciemna czekolada jest zdrowa, ale to nieprawda. Zwróć uwagę na skład, a jeśli na pierwszym miejscu jest jeszcze cukier, to zostaw batonik na półce w sklepie. Przyniesie to więcej szkody niż pożytku.

 

Zdrowie
Jak działa ekspres przelewowy?

Ekspres przelewowy zdobywa wśród miłośników kawy coraz większe uznanie. Sprzęt pozwala bowiem na wydobycie bardzo klarownej i czystej esencji charakteryzującej się niebywałym smakiem i aromatem. Dowiedz się, jak działa ekspres przelewowy i co warto o nim wiedzieć? Zainteresuje Cię również: Czy kawa jest zdrowa? Istnieje bardzo wiele sprzecznych opinii, które …

Zdrowie
Jak działa pasta wybielająca i czy jest skuteczna? Odpowiadamy!

Wiele osób marzy o śnieżnobiałym uśmiechu. Sposobem na rozjaśnienie zębów może być stosowanie odpowiedniej pasty. Czy takie preparaty rzeczywiście działają? Na czym polega sekret wybielających past do mycia zębów? Co powoduje powstawanie przebarwień na zębach? Przyczyną pojawienia się przebarwień na zębach jest nie tylko niewłaściwa higiena. Często za ciemnienie szkliwa …

Zdrowie
Naturalne suplementy

O suplementach słyszał już chyba każdy. Jeszcze kilkanaście lat temu nie były one tak popularne jak dziś. Wtedy również nie ufaliśmy za bardzo suplementom, ponieważ można było je kupić bez recepty. Woleliśmy zażywać leki przepisane przez lekarza. Dzisiaj jednak podejście do suplementów bardzo się zmieniło. Mamy większą wiedzę na ich …