Zalety gorzkiej czekolady

Zdrowie

Gorzka czekolada jest naturalnym antydepresantem i przeciwutleniaczem, ma niską zawartość cukru i prawie nie ma przeciwwskazań do jej spożywania.

Gorzka czekolada wartości odżywcze

Gorzka czekolada jest wytwarzana z ziaren kakaowca i masła kakaowego, które są doskonałymi przeciwutleniaczami. Dzięki nim:

zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia;
normalizuje się ciśnienie krwi, ponieważ poprawia się stan śródbłonka — wewnętrznej warstwy tętnic.

Ponadto czekolada jest naturalnym środkiem antydepresyjnym. Zawiera kilka substancji, które wpływają na nastrój.

  • Teobromina. Dodaje energii i pomaga obniżyć ciśnienie krwi.
  • Anandamid. Wywołuje uczucie radości i euforii, zmniejsza lęk.
  • Fenyloetyloamina. W organizmie przekształca się w serotoninę — jeden z najważniejszych związków chemicznych regulujących nastrój. Nazywany jest również hormonem radości.

Dlaczego ciemna czekolada jest zdrowsza od mlecznej lub białej?

Wszystkie rodzaje czekolady różnią się zawartością cukru. To właśnie cukier zmniejsza “przydatność” słodyczy dla organizmu — w mlecznej i białej czekoladzie jest więcej cukru niż w gorzkiej.

Wybieramy gorzką czekoladę właśnie dlatego, że na pierwszym miejscu w kompozycji powinny znajdować się ziarna kakaowe — coś, dlaczego w zasadzie jemy czekoladę. A w przypadku mlecznej i białej czekolady, oprócz wysokiego poziomu cukru we krwi, nie otrzymujemy nic więcej.

Kto nie powinien jeść czekolady?

Powstrzymaj się od jedzenia czekolady, jeśli zdiagnozowano u ciebie cukrzycę. Nie jest również zalecana dla dzieci.

Jeśli masz ochotę na czekoladę, powinieneś wiedzieć, że hormon radości (serotonina) uwalnia się również podczas aktywności fizycznej.

Jak dużo i jak często należy je spożywać?

Przejadanie się gorzką czekoladą (przy braku przeciwwskazań zdrowotnych) powoduje zmęczenie i senność. Jest to spowodowane tak zwanymi “huśtawkami cukrowymi”: najpierw poziom glukozy i insuliny wzrasta do wartości maksymalnych, a następnie gwałtownie spada.

Istnieje mit, że każda ciemna czekolada jest zdrowa, ale to nieprawda. Zwróć uwagę na skład, a jeśli na pierwszym miejscu jest jeszcze cukier, to zostaw batonik na półce w sklepie. Przyniesie to więcej szkody niż pożytku.

 

Zdrowie
Suplementy na sen

Rozpatrując złożoną i wielowątkową dziedzinę suplementów diety, należy skupić się na trzech kluczowych aspektach zdrowotnych, które zyskały szczególne znaczenie w kontekście współczesnych wyzwań i problemów. Suplementy na porost włosów, suplementy na potencję oraz suplementy na sen wydają się być szczególnie popularne wśród szerokiego spektrum konsumentów, którzy poszukują wsparcia w różnych …

Zdrowie
Jak uprawiać sport latem? To trzeba wiedzieć!

Aktywność fizyczna pozwala utrzymać prawidłową masę ciała, ale zmniejsza także ryzyko wielu chorób, choćby nowotworowych. Jednocześnie poprawia samopoczucie. Niestety latem bardziej nam się nie chce ćwiczyć, bo wolimy spędzać czas na plaży. Ale tak nie może być. Nawet latem nie można rezygnować z aktywności. Dziś podpowiemy Wam, jak uprawiać sport …

Zdrowie
Nietrzymanie moczu – objawy i profilaktyka

Nietrzymanie moczu jest wstydliwą dolegliwością, ale wymaga interwencji lekarza. Częste zapalenie pęcherza może doprowadzić do poważnych schorzeń, dlatego jest tak ważne, żeby udać się na konsultację do specjalisty. Zapalenie pęcherza moczowego a wysiłkowe nietrzymanie moczu Za utrzymanie moczu odpowiadają mięśnie dna miednicy. Zazwyczaj oddawanie moczu odbywa się ok. 6 x …