BMI – Co osiągamy dzięki wyliczeniom?

Zdrowie

Body Mass Index czyt. Body mass indeks tak zwany ‘Kalkulator BMI’ Zyskuje w dzisiejszych czasach sporą popularnością. Wchodząc w standardowy kalkulator jedyne co musimy zaznaczyć to naszą płeć, oraz wpisać wzrost i wagę. Dzięki danemu kalkulatorowi możemy szybko i wygodnie sprawdzić wskaźnik masy ciała. Cała procedura jest wyliczana dzieląc masę działa w kilogramach przez wzrost do kwadratu w metrach. Może nam się to wydawać skomplikowane, ale ważna jest też wygoda, którą dostajemy od takiego programu.

Standardowy zakres BMI

  • Mniej jak wskaźnik 16: wygłodzenie.
  • Między 16 – 16.00: wychudzenie.
  • Między 17 – 18.49: niedowaga.
  • Między 18.5 – 24.99: wartość BMI prawidłowa.
  • Między 25 – 29.99: nadwaga.
  • Między 30 – 34.99: Pierwszy stopień otyłości.
  • Między 35 – 39.99: Drugi stopień otyłości.
  • Powyżej wskaźnika 40 wnioskuje już skrajną otyłość.

Jak widać poprzez sam wskaźnik możemy się dowiedzieć w jakim wskaźniku się znajdujemy. Oczywiście nie można się tylko nim sugerować, ponieważ sama aktywność fizyczna, przygotowania do zawodów konkretnej dyscypliny pokaże co innego, niż w przygotowaniu tego przez internetowy kalkulator.
Niektóre kalkulatory BMI dają nam od razu przeliczenia dziennego zapotrzebowania. Czeka nas tam mini wywiad wobec wzrostu, wagi, wieku i aktywności fizycznej, ale druga strona medalu jest taka, że po wszystkim dostajemy kompletne wyliczenie dziennej dawki kalorii, białka, węglowodanów oraz tłuszczy.
Coraz więcej ludzi preferuje internetowe sprawdzenie swojego BMI lub zapotrzebowania z różnych powodów, kompleksy są tu kluczowym słowem. Ciężko stać w bieliźnie przed kimś obcym by nam wyliczał i oceniał co powinniśmy zrobić. Badania od 2019 roku potwierdziły, że ponad połowa Polaków ma problem z nadwagą.
Wskaźniki takie jak czyt. Body max indeks mogą nam pomóc reagować szybciej niż zamierzamy. Czasem sami nie zauważamy gromadzenia się tkanki tłuszczowej, a nie ważąc się raz w tygodniu i patrząc codziennie w lustro ciężko jest określić czy nam się przybrało, czy jednak straciło.

Zdrowie
Jakie produkty pełnoziarniste powinny znaleźć się w Twojej diecie?

Węglowodany zyskały negatywne nastawienie, ponieważ mamy tendencję do pożądania najbardziej szkodliwych z nich. Jednak tak zwane wolne węglowodany są nie tylko przydatne, ale wręcz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednym z najważniejszych źródeł zdrowych węglowodanów są pełne ziarna zbóż. Pełne ziarna są nie tylko bardzo pożywne i dodają energii na …

Zdrowie
Picie soku z buraka

Picie soków, które są robione w domu cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Z tego właśnie powodu coraz więcej osób decyduje się na zakup sokowirówki, ponieważ to właśnie dzięki niej można będzie samodzielnie korzystać z tego dobrodziejstwa. Sok z buraka Oczywiście wiele osób zastanawia się nad tym, jak często pić sok …

Zdrowie
Czy sól naprawdę ci szkodzi?

Sól – to naturalny surowiec, który można znaleźć wszędzie, od oceanu po nasze łzy, jest smaczna i można ją naprawdę tanio kupić. Ale jak wiele rzeczy, zbyt dużo soli nie jest dobre, szczególnie dla naszego zdrowia. Dlaczego sól jest niezdrowa? Ponieważ jest powiązana z największym zabójcą – chorobą sercowo-naczyniową – …