Wywary mięsne – jakie i do czego?

Luźne tematy

Wywar mięsny to tradycyjna podstawa do wielu zup, sosów i innych potraw. W dobie dwudziestego pierwszego wieku, w związku z szybkim tempem życia i nieustanny brakiem czasu, często ułatwiamy sobie tę kwestię korzystając z kostek rosołowych lub bulionetek, jednak żadne substytuty nie są w stanie zastąpić wywaru z zestawu różnych mięs. W zależności od potraw, używamy różnych gatunków mięs, przypraw i dodatków. Co warto wiedzieć o wywarach?

Tradycyjny rosół

Tradycyjny rosół to wywar mięsny, którego podstawę stanowią udka z kurczak i wołowina z dodatkiem marchwi, selera, korzenia pietruszki, pora i opalonej cebuli. Po kilku godzinach gotowania na małym gazie, otrzymujemy złocistą zupę podawaną z makaronem. Jednak rosół to nie tylko gotowa zupa, ale również aromatyczna baza pod inne zupy. W stereotypowej rodzinie polskiej po niedzieli, kiedy obowiązkowo na obiad jada się rosół, w poniedziałek podawana jest zupa pomidorowa na bazie tego właśnie rosołu. Wystarczy dodać do wywaru przecier pomidorowy, świeże pomidory lub płynny koncentrat, a następnie zioła i śmietanę. Rosół to również świetny wywar pod krupnik, zupy jarzynowe czy solankę z dodatkiem oliwek i cytryny.

Wywar z wędzonki

Z kolei wywar z wędzonki to idealna baza do cięższych, bardziej kalorycznych zup, które świetnie sprawdzają się jesienią i zimą. W wielu domach trudno wyobrazić sobie żurek bez charakterystycznego posmaku wędzonki, która współgra z zakwasem z mąki, kiełbasą, czosnkiem, a często również grzybami. Podobnie jest w przypadku tradycyjnej zupy fasolowej, barszczu czy zupy grochowej. Aby przygotować wywar z wędzonki potrzebne są wędzonka, por, marchew, seler, pietruszki i cebula. Warzyw nie trzeba kroić, całość zalewamy wodą i gotujemy na mały ogniu przez mniej więcej dwie godziny. Aromatyczny wywar podkreśli smak wielu potraw i nada im niepowtarzalny charakter. Nadmiar każdego wywaru można wystudzić, przelać do szczelnych pojemników i zamrozić, aby w razie potrzeby wykorzystać je do zupy.

 

Luźne tematy
Odkryj magię nauki przez zabawę z “Fajne rzeczy z niefajnych śmieci. Jak to zrobić” i “Gra pamięć pojazdy” na Matfel.pl

W dzisiejszych czasach, gdy edukacja ekologiczna i rozwój naszych dzieci jest bardzo ważny, Matfel.pl prezentuje dwa niezwykłe produkty, które łączą zabawę z nauką i kreatywnością. “Fajne rzeczy z niefajnych śmieci. Jak to zrobić” oraz “Gra pamięć pojazdy” od ADAMIGO to doskonałe narzędzia, które nie tylko zapewnią godziny wspaniałej zabawy, ale …

Luźne tematy
Ile kosztuje wypranie koca w pralni chemicznej?

Niektórym pralnia chemiczna kojarzy się wyłącznie z usługami prania odzieży. Tymczasem zakres oferowanych usług jest o wiele większy. Oddając tam rzeczy możemy liczyć nie tylko na ich odplamianie czy wyprasowanie. Pralnie (takie jak EBS) przyjmują do czyszczenia odzież skórzaną, futra, kożuchy, obuwie oraz tekstylia. Pranie niektórych rzeczy w warunkach domowych …

Luźne tematy
Franczyza w branży odzieżowej – dlaczego warto?

Otwieranie nowego biznesu to spore ryzyko, warto więc rozważyć opcję franczyza odzież. Dlaczego? Dużo łatwiej coś sprzedać, gdy się pracuje pod szyldem znanej marki. Firma, która ma renomę, gwarantuje łatwiejszy start. Rozpoznawalna marka to nie wszystko, co otrzymujemy od franczyzodawcy. Co jeszcze można zyskać, decydując się na tę formę współpracy? …