Wywary mięsne – jakie i do czego?
- By : Medlightpolska.pl
- Category : Luźne tematy
Wywar mięsny to tradycyjna podstawa do wielu zup, sosów i innych potraw. W dobie dwudziestego pierwszego wieku, w związku z szybkim tempem życia i nieustanny brakiem czasu, często ułatwiamy sobie tę kwestię korzystając z kostek rosołowych lub bulionetek, jednak żadne substytuty nie są w stanie zastąpić wywaru z zestawu różnych mięs. W zależności od potraw, używamy różnych gatunków mięs, przypraw i dodatków. Co warto wiedzieć o wywarach?
Tradycyjny rosół
Tradycyjny rosół to wywar mięsny, którego podstawę stanowią udka z kurczak i wołowina z dodatkiem marchwi, selera, korzenia pietruszki, pora i opalonej cebuli. Po kilku godzinach gotowania na małym gazie, otrzymujemy złocistą zupę podawaną z makaronem. Jednak rosół to nie tylko gotowa zupa, ale również aromatyczna baza pod inne zupy. W stereotypowej rodzinie polskiej po niedzieli, kiedy obowiązkowo na obiad jada się rosół, w poniedziałek podawana jest zupa pomidorowa na bazie tego właśnie rosołu. Wystarczy dodać do wywaru przecier pomidorowy, świeże pomidory lub płynny koncentrat, a następnie zioła i śmietanę. Rosół to również świetny wywar pod krupnik, zupy jarzynowe czy solankę z dodatkiem oliwek i cytryny.
Wywar z wędzonki
Z kolei wywar z wędzonki to idealna baza do cięższych, bardziej kalorycznych zup, które świetnie sprawdzają się jesienią i zimą. W wielu domach trudno wyobrazić sobie żurek bez charakterystycznego posmaku wędzonki, która współgra z zakwasem z mąki, kiełbasą, czosnkiem, a często również grzybami. Podobnie jest w przypadku tradycyjnej zupy fasolowej, barszczu czy zupy grochowej. Aby przygotować wywar z wędzonki potrzebne są wędzonka, por, marchew, seler, pietruszki i cebula. Warzyw nie trzeba kroić, całość zalewamy wodą i gotujemy na mały ogniu przez mniej więcej dwie godziny. Aromatyczny wywar podkreśli smak wielu potraw i nada im niepowtarzalny charakter. Nadmiar każdego wywaru można wystudzić, przelać do szczelnych pojemników i zamrozić, aby w razie potrzeby wykorzystać je do zupy.