Nadmierne ślinienie i plucie u niemowlaka i ich przyczyny
- By : Medlightpolska.pl
- Category : Medycyna i zdrowie
Niemowlęta i małe dzieci wymagają wielu nakładów sił, ponieważ w czasie ich największego rozwoju dochodzi do wielu problemów zdrowotnych. Doskonałym przykładem takiego stanu rzeczy jest nadmiar śliny i plucie u niemowlaka czy w nieco późniejszym etapie rozwoju. Warto więc się temu przyjrzeć i poznać przyczyny oraz sposoby rozwiązania tej przypadłości.
Od kiedy ma miejsce ślinienie się u niemowląt?
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że wydzielanie się śliny zalicza się do naturalną reakcji organizmu. Jest ono obecne w zasadzie od urodzenia, a jego rolą jest ułatwianie trawienia pokarmów. Oczywiście w pewnych przypadkach są od tego odstępstwa i o tym już za moment.
Intensywność ślinienia się podnosi się około 4. miesiąca życia, kiedy to zauważalne są zabawy wargami, językiem, malec może robić bańki ze śliny lub też pluć nią. Taki stan rzeczy może wynikać w głównej mierze z faktu wzrostu produkcji śliny. Do tego dochodzi też brak umiejętności przełykania jej. Oprócz typowo fizjologicznych aspektów może wystąpić też kilka innych kwestii, które mogą wywołać nadmiar ślinienia się u niemowląt.
Przyczyny nadmiernego ślinienia się
Następny etap większego wydzielania śliny ma miejsce mniej więcej w okolicach 6 miesiąca życia dziecka. To wówczas zaczyna się ząbkowanie, a nowe pokarmy odznaczają się zupełnie inną konsystencją niż mleko od matki. Jak wiemy to za sprawą śliny łatwiej je połknąć i trawić. Kolejnym przypadkiem, gdy ma miejsce wzrost wydzielania się śliny, jest sytuacja, kiedy to dziecko wkłada sobie do ust rączki lub zabawki.
Jak reagować na nadmierne ślinienie i plucie u niemowlaka?
Dostrzegając tego rodzaju zachowania, musimy pamiętać o znacznie większej niż dotąd pielęgnacji skóry twarzy dziecka. Należy regularnie przemywać twarz dziecka, a później poddawać delikatnemu osuszeniu przy pomocy tetrowej pieluszki. Wychodząc z dzieckiem na dwór, trzeba pamiętać o zastosowaniu kremu ochronnego. Jest to wskazane zwłaszcza przy chłodniejszej pogody. U części dzieci z całą pewnością sprawdzi się nakładka na palce rozmasowująca dziąsła, a także specjalne gryzaczki.
Intensywne ślinienie utrzymuje się długi czas
Tak jak zostało to wspomniane sam fakt ślinienia się, jest zupełnie normalny. Jeśli jednak stan ten przedłuża się i nie wiąże się z wyrzynaniem ząbków lub też wkładanie dłoni do buzi to należy zgłosić się do logopedy. Sprawdzi on czy nie wystąpił spadek napięcia mięśni wokół ust. Do tego, jak nasza pociech skończy pierwszy rok życia, a wciąż ma kłopot z nadmiernym ślinieniem, to również warto, aby obejrzał go lekarz.