Jakie są metody na wyprostowanie zębów?

Medycyna i zdrowie

Wiele osób aktywnych zawodowo i społecznie chce szczycić się pięknym i zdrowym uśmiechem. O tym zazwyczaj świadczy kolor i kształt zębów. Większość ludzi zmagających się z różnego rodzaju wadami estetycznymi decyduje się na ich korektę. Poznaj najlepsze metody na wyprostowanie zębów i wybierz spośród nich najlepszą dla siebie.

Kiedy konieczne jest wyprostowanie zębów? 

Krzywe uzębienie wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z defektem estetycznym. Wada zgryzu może jednak powodować również negatywne skutki zdrowotne. Najczęściej u pacjentów nieleczonych na to zaburzenie zęby z powodu nachodzenia na siebie powodują ból i dyskomfort. Wady zgryzu stwierdza lekarz stomatolog w momencie, gdy:

  • budowa szczęki jest nieprawidłowa,
  • położenie względem siebie kości szczęki żuchwy jest błędne,
  • układ łuków zębowych jest niepoprawny,
  • zęby nie są ustawione względem siebie tak, jak u osoby zdrowej.

W tych wszystkich przypadkach konieczne jest wyprostowanie zębów. Najlepiej zrobić to u sprawdzonego specjalisty. Wielu dobrych i doświadczonych lekarzy z zakresu tego rodzaju dolegliwości dentystycznych można znaleźć na stronie internetowej AllSmiles Dental

Jak powstają wady zgryzu? 

Z krzywym uzębieniem w większym lub mniejszym stopniu zmaga się spora liczba osób. Wielu specjalistów uważa, że jest to jedna z najbardziej doskwierających dolegliwości dentystycznych. Jednocześnie jej leczenie odbywa się najczęściej. Większość pacjentów z krzywym zgryzem chce poprawić wygląd zębów, zwiększając tym samym swój komfort psychiczny. Istnieje kilka przyczyn, z powodu których już u najmniejszych dzieci zęby wyrastają w nieprawidłowy sposób. Najczęściej dzieje się tak, kiedy: 

  • u dziecka następuje zbyt wczesna zmiana uzębienia mlecznego na stałe,
  • nie podejmie się ingerencji stomatologicznej w momencie, gdy ząb mleczny nie chce wypaść w odpowiednim czasie,
  • dzieci trzymają w buzi smoczek zbyt intensywnie,
  • występuje nadmierne ssanie kciuka, butelki bądź innych przedmiotów,
  • zbyt często oddycha się przez usta, a nie nos,
  • rodzice również zmagają się z krzywym zgryzem,
  • zęby zmieniają swoje położenie w momencie wyrośnięcia ósemek.

Jak wyprostować zęby? 

Tak samo, jak wyróżnia się wiele przyczyn powstawania wady zgryzu, jaką jest krzywe uzębienie, tak również można wymienić bardzo dużo sposobów jej niwelowania. Dawniej leczenie kojarzyło się z założeniem bardzo widocznego drutu, którego zadaniem było ustawienie zębów w pożądanej pozycji. Dziś wyróżnia się innowacyjne metody, które są niemal niewyczuwalne i niezauważalne. 

Szyna 

Szyna to tzw. nakładka, którą przygotowuje się specjalnie na wzór uzębienia pacjenta. Nosi się ją zazwyczaj na noc i ściąga za dnia. Najlepiej sprawdza się u dzieci lub osób, które nie mogą sobie pozwolić na noszenie dodatku na zębach przez dłuższy czas np. w postaci aparatu ortodontycznego stałego.  

Aparat ortodontyczny stały 

Aparat stały zakłada się zazwyczaj u osób dorosłych lub pacjentów, u których zgryz nie ulegnie już zmianie np. poprzez wypadnięcie zębów mlecznych lub wyrośnięcie ósemek. Ostateczną decyzję o przyklejeniu stałego akcesoria podejmuje lekarz. Leczenie ortodontyczne najczęściej trwa około dwóch lat, jednak w zależności od wady pacjenta może ono ulec wydłużeniu lub też skróceniu. 

Licówki 

Jednym z najnowocześniejszych sposobów na uzyskanie pięknego uzębienia, który nie wymaga dużej ingerencji w sam zgryz, jest założenie licówek. Są to specjalistyczne nakładki, które służą jednocześnie do odbudowy zęba na wzór pożądanego kształtu oraz do poprawienia jego barwy z żółtej na białą. 

Wybór najlepszej metody jest związany zarówno z tym, jak duża jest wada, jak i z tym, jakie koszty pacjent jest w stanie ponieść w związku z leczeniem. Licówki są jedną z najdroższych form ingerencji medycznej, nakładki i aparaty ortodontyczne należą do tańszych opcji.

Medycyna i zdrowie
Fizjoterapia: jak skutecznie przywrócić sprawność fizyczną?

Fizjoterapia to nie tylko nauka, ale prawdziwa sztuka przywracania zdrowia i sprawności. W dobie rosnącej liczby urazów, schorzeń i potrzeby rehabilitacji, rola fizjoterapeutów staje się kluczowa. Poprzez zastosowanie różnorodnych technik, takich jak terapia manualna czy kinezyterapia, fizjoterapia wspiera pacjentów w ich drodze do lepszego samopoczucia i pełnej sprawności. Co więcej, …

implanty zębów
Medycyna i zdrowie
Co warto wiedzieć o implantach zębów: Przebieg zabiegu, wskazania i przeciwwskazania

Implanty zębowe to niewątpliwie jedna z najbardziej rewolucyjnych innowacji stomatologicznych ostatnich czasów. Stanowią one trwałe i estetyczne rozwiązanie dla osób borykających się z utratą zębów. W przeciwieństwie do protez ruchomych implanty są sztucznie wszczepianymi korzeniami, które zapewniają solidne i stabilne podparcie dla korony zębowej. Dzięki swojej wytrzymałej konstrukcji implanty zębowe …

Medycyna i zdrowie
Dofinansowania dla placówek medycznych – wsparcie w cyfryzacji dokumentacji

Placówki medyczne w Polsce mają szansę na dynamiczny rozwój dzięki dostępnym programom dofinansowań. Inwestycje w technologie cyfrowe, takie jak system IC Pen, pozwalają na automatyzację dokumentacji medycznej, co wpływa na efektywność zarządzania i poprawia jakość usług zdrowotnych. Dostępne programy dofinansowań Jednym z wiodących projektów jest Program FEnIKS, który oferuje środki …