Czy sól naprawdę ci szkodzi?

Zdrowie

Sól – to naturalny surowiec, który można znaleźć wszędzie, od oceanu po nasze łzy, jest smaczna i można ją naprawdę tanio kupić. Ale jak wiele rzeczy, zbyt dużo soli nie jest dobre, szczególnie dla naszego zdrowia.

Dlaczego sól jest niezdrowa? Ponieważ jest powiązana z największym zabójcą – chorobą sercowo-naczyniową – dużo mówi się o soli w komunikatach zdrowotnych i mediach. Ale niektóre wiadomości o soli należy przyjąć z przymrużeniem oka.

Sól odgrywa ważną rolę w ciele.

Sól, znana również jako chlorek sodu, jest związkiem złożonym z około 40% sodu i 60% chlorku, dwóch minerałów, które odgrywają ważną rolę w zdrowiu. Stężenia sodu są dokładnie regulowane przez organizm, a wahania prowadzą do negatywnych skutków ubocznych.

Sód bierze udział w skurczach mięśni, a straty spowodowane potem lub płynami mogą przyczyniać się do skurczów mięśni u sportowców. Utrzymuje również funkcję nerwów i ściśle reguluje zarówno objętość krwi, jak i ciśnienie krwi.

Z drugiej strony chlorek jest drugim po sodzie najobficiej występującym elektrolitem we krwi. Elektrolity to atomy znajdujące się w płynach ustrojowych, które przenoszą ładunek elektryczny i są niezbędne do wszystkiego, od impulsów nerwowych po równowagę płynów.

Niski poziom chlorków może prowadzić do stanu zwanego kwasicą oddechową, w której dwutlenek węgla gromadzi się we krwi, powodując zakwaszenie krwi. Chociaż oba te minerały są ważne, badania pokazują, że poszczególne osoby mogą różnie reagować na sód.

Podczas gdy niektórzy ludzie mogą nie mieć wpływu na dietę wysokosolną, inni mogą doświadczyć wysokiego ciśnienia krwi lub wzdęć ze zwiększonym spożyciem sodu. Ci, którzy doświadczają tych efektów, są uważani za wrażliwych na sól i mogą potrzebować uważniej niż inni monitorować spożycie sodu.

Wysokie spożycie soli wiąże się z rakiem żołądka

Niektóre dowody wskazują, że zwiększone spożycie soli może być związane ze zwiększonym ryzykiem raka żołądka. Może to wynikać z tego, że zwiększa wzrost Helicobacter pylori, rodzaju bakterii związanej z wyższym ryzykiem raka żołądka.

Jedno badanie z 2011 r. Obejmowało ponad 1000 uczestników i wykazało, że wyższe spożycie soli wiązało się z wyższym ryzykiem raka żołądka. Inny duży przegląd z 268 718 uczestnikami wykazał, że osoby z wysokim spożyciem soli miały o 68% wyższe ryzyko raka żołądka niż osoby z niskim spożyciem soli.

Należy jednak zauważyć, że badania te pokazują jedynie związek między rakiem żołądka a wysokim spożyciem soli. Potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, czy dieta bogata w sól rzeczywiście przyczynia się do jej rozwoju.

Zdrowie
Jak działa ekspres przelewowy?

Ekspres przelewowy zdobywa wśród miłośników kawy coraz większe uznanie. Sprzęt pozwala bowiem na wydobycie bardzo klarownej i czystej esencji charakteryzującej się niebywałym smakiem i aromatem. Dowiedz się, jak działa ekspres przelewowy i co warto o nim wiedzieć? Zainteresuje Cię również: Czy kawa jest zdrowa? Istnieje bardzo wiele sprzecznych opinii, które …

Zdrowie
Jak działa pasta wybielająca i czy jest skuteczna? Odpowiadamy!

Wiele osób marzy o śnieżnobiałym uśmiechu. Sposobem na rozjaśnienie zębów może być stosowanie odpowiedniej pasty. Czy takie preparaty rzeczywiście działają? Na czym polega sekret wybielających past do mycia zębów? Co powoduje powstawanie przebarwień na zębach? Przyczyną pojawienia się przebarwień na zębach jest nie tylko niewłaściwa higiena. Często za ciemnienie szkliwa …

Zdrowie
Naturalne suplementy

O suplementach słyszał już chyba każdy. Jeszcze kilkanaście lat temu nie były one tak popularne jak dziś. Wtedy również nie ufaliśmy za bardzo suplementom, ponieważ można było je kupić bez recepty. Woleliśmy zażywać leki przepisane przez lekarza. Dzisiaj jednak podejście do suplementów bardzo się zmieniło. Mamy większą wiedzę na ich …