Astma: kontrolowanie choroby, aby przestać się dusić.

Medycyna i zdrowie

Astma jest przewlekłą chorobą zapalną oskrzeli, która dotyka wiele miliony ludzi, zarówno dzieci jak i dorosłych. To, czego astmatycy się boją, to atak astmy. Jednak zapobieganie atakom astmy i łagodzenie ich, gdy już wystąpią, jest możliwe dzięki odpowiedniemu leczeniu lub stosowaniu się do poniższych wskazówek.

Astma: objawy.

Mechanizm patologiczny astmy jest wyjaśniony przez zwężenie średnicy oskrzeli, przejście jest w ten sposób zablokowane i uniemożliwia normalną cyrkulację powietrza. Obturacja dróg oddechowych spowodowana jest miejscowym stanem zapalnym, pogrubieniem ścian oskrzeli, któremu towarzyszy miejscowe wydzielanie śluzu.
W momencie wystąpienia ataku astmy obserwuje się zjawisko skurczu oskrzeli, oskrzeliki stają się nad aktywne i kurczą się, co prowadzi do powstania obrzęku, który zmniejsza średnicę dróg oddechowych. Alergie również powodują powstawanie obrzęków, co prowadzi do ataków astmy.
Objawy astmy zaostrzają się w postaci ataków astmy. Nawet jeśli u danej osoby zdiagnozowano astmę, często w młodym wieku, jej oddech będzie przez większość czasu normalny, a to właśnie podczas epizodów ataków astmy oddychanie będzie zaburzone.

Atak astmy.

Atak astmy bardzo często zaczyna się od suchego kaszlu, następnie astmatyk ma trudności z oddychaniem, wyrażające się tzw. świszczącym oddechem (zwłaszcza przy wydechu), który jest bardzo charakterystyczny dla tego ataku. Obecność obfitego śluzu w oskrzelach może zazwyczaj prowadzić do powstania plwociny, czyli kaszlu i plwociny, podczas ataku.
Te ataki astmy są potencjalnie niebezpieczne, szczególnie dla osób starszych, bardzo małych dzieci i osób z infekcjami dróg oddechowych, które są uważane za bardziej wrażliwe. Podczas gdy objawy ataku astmy są przytłaczające, można je łatwo i skutecznie kontrolować za pomocą leków.
Dla większości astmatyków ataki te są rzadkie, a choroba nie ma wpływu na codzienne życie.

Leczenie astmy.

W celu zapewnienia, że astma występuje tylko epizodycznie, a nie stale, konieczne jest kontrolowanie choroby za pomocą szeregu specyficznych metod leczenia.
Jak wspomniano powyżej, astma jest chorobą przewlekłą, dlatego leczenie musi być długotrwałe. Leczenie astmy będzie zatem łączyć leki, które zapewnią leczenie tła z lekami, które będą używane podczas ataków astmy.
Leki stosowane w celu złagodzenia objawów ataków astmy nazywane są lekami rozszerzającymi oskrzela. Działają one szybko i pomagają zmniejszyć zwężenie oskrzeli spowodowane obrzękiem, rozszerzając w ten sposób drogi oddechowe, dzięki czemu powietrze może normalnie krążyć.
Podczas gdy krótko działające leki rozszerzające oskrzela są przepisywane do leczenia kryzysowego, ważne jest, aby wiedzieć, że astma jest również leczona codziennie, jako część leczenia podstawowego.
Codzienne leki mogą być w postaci aerozoli zawierających długo działające leki rozszerzające oskrzela, natomiast kortykosteroidy w celach przeciwzapalnych są często przepisywane jako leczenie podstawowe, tym razem w postaci proszku do inhalacji lub tabletek.
Takie połączenie metod leczenia pozwala kontrolować astmę i zapobiegać wpływowi astmy na jakość życia pacjenta w okresach wolnych od choroby. Jednakże źle kontrolowana lub niekontrolowana astma może powodować objawy nocne i może wymagać od pacjenta ograniczenia aktywności w ciągu dnia, lub stosowania inhalatorów kilka razy dziennie. Niekontrolowane ataki astmy mogą prowadzić do hospitalizacji.

Cztery pory roku astmy.

Ataki astmy są wywoływane przez różne czynniki, które mogą się różnić w zależności od pory roku.
Gdy wkraczamy w sezon jesienny, temperatury zaczynają się ochładzać, co jest czynnikiem wyzwalającym ataki astmy. Obecność pleśni na zewnątrz i pyłków jesienią może powodować alergie, które mogą prowadzić do ataków astmy.
Zima i jej mroźne okresy są trudne dla astmatyków, ale można ich łatwo uniknąć, ubierając się ciepło. Dla najbardziej wrażliwych osób zaleca się unikanie lodowisk, ponieważ powietrze jest zimne, a opary z resurfacerów są niebezpieczne dla astmatyków.
Wiosna często rymuje się z nadejściem pyłków drzew i roślin, bardzo alergizujących i odpowiedzialnych za wiele ataków astmy, jedyną radą, jaką można dać jest unikanie tych alergizujących obszarów i tymczasowe przyjmowanie leków antyalergicznych dla najbardziej wrażliwych.
Lato i jego gorące temperatury nie pozwalają astmatykom odpocząć. Gorące powietrze przenosi alergeny pyłków, a jakość powietrza latem często ulega pogorszeniu.

Astma:  porady.

Aby ocenić Twoje możliwości oddechowe i dowiedzieć się, czy potrzebujesz leczenia astmy, czy nie. Jeśli tak się stanie, posiadanie pod ręką leków rozszerzających oskrzela będzie ratunkiem w razie ataku.
Po każdym przyjęciu kortykosteroidów do inhalacji, aby uniknąć grzybicy jamy ustnej, która może być prawdziwą codzienną uciążliwością, należy bezwzględnie przepłukać jamę ustną, a jeszcze lepiej umyć zęby.

Medycyna i zdrowie
Siemię lniane w pielęgnacji

Siemię lniane i jego właściwości Ziarenka lnu pospolitego, czyli inaczej siemię lniane, ma bardzo szerokie zastosowanie. Posiada wiele wartości odżywczych, dlatego warto spożywać je regularnie. Czy wiesz jednak, że dobrze działa również na urodę? Efekty regularnego stosowania lnu pospolitego z pewnością zaskoczą Cię pozytywnie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz …

Medycyna i zdrowie
Krwawienie z nosa – przykra dolegliwość.

Krwawienia z nosa lub epistaksja są bardzo częste zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Dobra wiadomość jest taka, że w zdecydowanej większości przypadków nie jest to nic poważnego! Możesz go zatrzymać samodzielnie za pomocą kilku prostych gestów. Istnieją jednak również cięższe formy, wymagające prawdziwego leczenia… Możliwe przyczyny, techniki zatrzymywania …

Medycyna i zdrowie
Jakie właściwości ma marokańska glinka Ghassoul?

Szukasz sekretu pięknej cery? Postaw na naturalną pielęgnację marokańską glinką Ghassoul (znaną też jako Rassoul, lub Rhassoul) i w końcu pokochaj swoją skórę! Jakie są plusy stosowania tego niezwykłego kosmetyku? Marokańska glinka Ghassoul właściwości – jak korzystać z tej naturalnej maseczki? Czym jest Ghassoul? Glinka ta jest wyjątkowym kosmetykiem, które …