Jakie produkty pełnoziarniste powinny znaleźć się w Twojej diecie?

Zdrowie

Węglowodany zyskały negatywne nastawienie, ponieważ mamy tendencję do pożądania najbardziej szkodliwych z nich. Jednak tak zwane wolne węglowodany są nie tylko przydatne, ale wręcz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednym z najważniejszych źródeł zdrowych węglowodanów są pełne ziarna zbóż. Pełne ziarna są nie tylko bardzo pożywne i dodają energii na cały dzień, ale mają też pozytywny wpływ na proces trawienia, a nawet pomagają zapobiegać niektórym chorobom układu pokarmowego.

Pszenica

Świeży chleb lub ulubione makarony pełnoziarniste nie są już zakazane. Oprócz witamin i składników mineralnych, ziarna pszenicy zwyczajnej zawierają dużo błonnika, który jest niezbędny do prawidłowego trawienia. Najważniejsze jest dokładne zapoznanie się z treścią kupowanych produktów. Cała pszenica jest obecnie „modne”, a o jej zawartości pisze się na co drugim opakowaniu, choć nie zawsze odpowiada to rzeczywistości.

Owies

Owies jest bogaty w minerały i przeciwutleniacze, które pomagają zapobiegać niewydolności serca. Unikaj płatków owsianych błyskawicznych: zawierają one zwykle dużo skrobi i syropu kukurydzianego. Lepszym rozwiązaniem są klasyczne opcje, które można uzupełnić mlekiem migdałowym i owocami.

Żyto

Żyto jest najbardziej odżywczym ze wszystkich zbóż — nigdzie indziej nie znajdziesz tylu makro- i mikroelementów. W typowej porcji żyto zawiera czterokrotnie więcej błonnika niż pszenica i połowę mniej żelaza. Jedynym minusem jest to, że bardzo trudno jest znaleźć prawdziwy chleb żytni.

Ryż brązowy

W procesie produkcji biały ryż jest pozbawiony nie tylko ciemnej łuski, ale także około 75% wszystkich składników odżywczych (w tym magnezu, fosforu, przeciwutleniaczy i witamin z grupy B). Do dań wybieraj ryż czerwony, brązowy i czarny. Jest bogaty w różne mikroelementy, a ponadto nadaje daniom wyśmienity smak.

Jęczmień

Jęczmień jest mniej popularny niż pszenica czy ryż, chociaż nie mniej zasługuje na uwagę. Zawiera błonnik, witaminy z grupy B i obniża poziom cholesterolu. Zrób kaszę jęczmienną z suszonymi morelami lub śliwkami albo podawaj jako dodatek do dań.

Zdrowie
Rehabilitacja po wymianie stawu biodrowego – co warto wiedzieć?

Rehabilitacja po wymianie stawu biodrowego to kluczowy etap w powrocie do sprawności, a jej skuteczność może znacząco wpłynąć na jakość życia pacjenta. Po operacji, która często jest niezbędna dla poprawy funkcji ruchowych, proces rehabilitacji rozpoczyna się praktycznie od razu. Właściwie dobrane ćwiczenia, które obejmują zarówno izometryczne, jak i siłowe formy …

Zdrowie
Ziarna czarnuszki – zdrowotne właściwości i sposoby spożycia

Czarnuszka, znana również jako czarny kmin, to niewielkie nasiona o ogromnym potencjale zdrowotnym. Coraz częściej można je spotkać w kuchniach jako superfood, które nie tylko wzbogaca smak potraw, ale również przynosi liczne korzyści zdrowotne. Ich właściwości lecznicze, takie jak działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe, sprawiają, że czarnuszka staje się nieodłącznym elementem …

Zdrowie
Choroba Zika: Przyczyny, objawy i profilaktyka tej groźnej infekcji

Choroba Zika, wywoływana przez wirusa Zika z rodziny Flaviviridae, stała się jednym z kluczowych zagadnień zdrowotnych, które zyskują na znaczeniu w tropikalnych regionach świata. Przenoszona głównie przez komary z rodzaju Aedes, ta ostra choroba zakaźna jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, ponieważ może prowadzić do mikrocefalii u noworodków. Od …