Jak objawia się obniżenie narządu rodnego?

Medycyna i zdrowie

Wiele kobiet po porodach naturalnych, a także w trakcie okresu przekwitania, boryka się z uciążliwymi problemami. Zaburzenie statyki narządu rodnego to jeden z nich. Zmiana ułożenia macicy oraz pochwy w wyniku rozciągnięcia mięśni dna miednicy może wpływać bardzo negatywnie na jakość życia. Jak rozpoznać tę dolegliwość? Czy obniżenie narządu rodnego można wyleczyć? Dowiedz się, jakie objawy mogą wskazywać na osłabienie mięśni dna miednicy i co zrobić, jeśli się pojawią.

Kto jest najbardziej narażony na zaburzenia statyki narządu rodnego?

Na wypadanie macicy, pochwy, pęcherza, cewki moczowej, a także odbytu narażone są przede wszystkim kobiety po porodzie naturalnym lub w okresie menopauzalnym. Ciąża i duży wysiłek osłabiają mięśnie dna miednicy, natomiast starzenie się związane jest z niedoborem niektórych hormonów. Dlatego ryzyko zaburzeń rośnie wraz z wiekiem.

Obniżenie narządu rodnego może być pośrednio spowodowane ciężką pracą fizyczną czy uprawianiem wysiłkowych sportów. Czasami przyczyną są też wrodzone zaburzenia metabolizmu kolagenu.

Obniżenie narządu rodnego – objawy

Najczęściej występującym znakiem zaburzenia statyki narządu rodnego jest dyskomfort podczas oddawania moczu. Pacjentki skarżą się też na uczucie pełnej pochwy i niepełnego opróżnienia pęcherza, a także na trudności w rozpoczęciu oddawania moczu. Do innych objawów zalicza się m.in.:

  • zaparcia,
  • dyskomfort odczuwany podczas stosunków seksualnych,
  • uczucie ciężkości,
  • ból w jamie brzusznej, kroczu lub odcinku krzyżowym kręgosłupa.

Warto zaznaczyć, że niektóre dolegliwości nasilają się w trakcie kichania, śmiania się, kasłania, podnoszenia ciężkich przedmiotów lub uprawiania aktywności fizycznej. Dobrą wiadomością jest to, że objawy problemu można rozpoznać już na pierwszej wizycie u specjalisty. Dzięki temu można szybko zacząć leczenie.

Jak zdiagnozować zaburzenia statyki narządu rodnego?

W celu rozpoznania pierwszych objawów obniżenia narządu rodnego warto regularnie odwiedzać gabinet ginekologa. Lekarz opisze problem i zaleci dalsze postępowanie. Dokładna diagnoza schorzenia wymaga jednak badań przeprowadzonych przez specjalistę fizjoterapii uroginekologicznej.

Niektóre pacjentki obawiają się diagnozy i dlatego nie idą do lekarza. Wstydliwy charakter problemu sprawia, że kobiety zupełnie zmieniają tryb życia. Obecnie znane są jednak metody leczenia i wsparcia, które umożliwiają normalne funkcjonowanie. W trakcie kuracji warto stosować produkty marki URITAM. Tworzone przez specjalistów tampony na nietrzymanie moczu i zaburzenia statyki narządów rodnych zapewniają komfort każdego dnia.

Zaburzenia statyki narządów rodnych – zapobieganie

Profilaktyka obniżenia narządu rodnego obejmuje kilka wskazówek. Stosowanie się do nich znacznie obniża ryzyko zmiany pozycji macicy czy pochwy. Najważniejsze są oczywiście odpowiednie ćwiczenia, które można wykonywać już w trakcie ciąży. Najlepiej skonsultować je z fizjoterapeutą uroginekologicznym.

Podczas ćwiczeń pacjentki powinny pamiętać o koniecznym wsparciu. Specjalne środki higieniczne, takie jak tampony na nietrzymanie moczu oraz zaburzenia statyki narządów rodnych URITAM, gwarantują komfort i wygodę podczas wysiłku fizycznego. Stworzone zostały z myślą o kobietach, które borykają się z intymnymi problemami. Dlatego są idealnym wsparciem leczenia.

Medycyna i zdrowie
Czy wybielanie zębów boli?

Białe zęby kojarzone są przede wszystkim ze zdrowym i estetycznym uśmiechem. Nic więc dziwnego, że mnóstwo osób sięga po rozmaite sposoby na poprawę koloru uzębienia. W drogeriach obecnie dostępne są liczne pasty i nakładki, które mają ułatwić to zadanie. Jednak w dalszym ciągu najlepszym i najskuteczniejszym sposobem jest wizyta u …

Medycyna i zdrowie
Nadmierne ślinienie i plucie u niemowlaka i ich przyczyny

Niemowlęta i małe dzieci wymagają wielu nakładów sił, ponieważ w czasie ich największego rozwoju dochodzi do wielu problemów zdrowotnych. Doskonałym przykładem takiego stanu rzeczy jest nadmiar śliny i plucie u niemowlaka czy w nieco późniejszym etapie rozwoju. Warto więc się temu przyjrzeć i poznać przyczyny oraz sposoby rozwiązania tej przypadłości. …

Medycyna i zdrowie
Jak dobierać wenflony

Jak dobierać wenflony W ostatnich latach coraz popularniejsze staje się oddawanie krwi. Wiadomo, że nawet przy obecnej zaawansowanej technologii i rozwiniętej medycynie zdarza się, że jednak nie wszystko można wytworzyć. Krew jest jedną z substancji, którą można pozyskać jedynie od innej osoby, dlatego tak ważne jest, by od czasu do …