Czy sól naprawdę ci szkodzi?

Zdrowie

Sól – to naturalny surowiec, który można znaleźć wszędzie, od oceanu po nasze łzy, jest smaczna i można ją naprawdę tanio kupić. Ale jak wiele rzeczy, zbyt dużo soli nie jest dobre, szczególnie dla naszego zdrowia.

Dlaczego sól jest niezdrowa? Ponieważ jest powiązana z największym zabójcą – chorobą sercowo-naczyniową – dużo mówi się o soli w komunikatach zdrowotnych i mediach. Ale niektóre wiadomości o soli należy przyjąć z przymrużeniem oka.

Sól odgrywa ważną rolę w ciele.

Sól, znana również jako chlorek sodu, jest związkiem złożonym z około 40% sodu i 60% chlorku, dwóch minerałów, które odgrywają ważną rolę w zdrowiu. Stężenia sodu są dokładnie regulowane przez organizm, a wahania prowadzą do negatywnych skutków ubocznych.

Sód bierze udział w skurczach mięśni, a straty spowodowane potem lub płynami mogą przyczyniać się do skurczów mięśni u sportowców. Utrzymuje również funkcję nerwów i ściśle reguluje zarówno objętość krwi, jak i ciśnienie krwi.

Z drugiej strony chlorek jest drugim po sodzie najobficiej występującym elektrolitem we krwi. Elektrolity to atomy znajdujące się w płynach ustrojowych, które przenoszą ładunek elektryczny i są niezbędne do wszystkiego, od impulsów nerwowych po równowagę płynów.

Niski poziom chlorków może prowadzić do stanu zwanego kwasicą oddechową, w której dwutlenek węgla gromadzi się we krwi, powodując zakwaszenie krwi. Chociaż oba te minerały są ważne, badania pokazują, że poszczególne osoby mogą różnie reagować na sód.

Podczas gdy niektórzy ludzie mogą nie mieć wpływu na dietę wysokosolną, inni mogą doświadczyć wysokiego ciśnienia krwi lub wzdęć ze zwiększonym spożyciem sodu. Ci, którzy doświadczają tych efektów, są uważani za wrażliwych na sól i mogą potrzebować uważniej niż inni monitorować spożycie sodu.

Wysokie spożycie soli wiąże się z rakiem żołądka

Niektóre dowody wskazują, że zwiększone spożycie soli może być związane ze zwiększonym ryzykiem raka żołądka. Może to wynikać z tego, że zwiększa wzrost Helicobacter pylori, rodzaju bakterii związanej z wyższym ryzykiem raka żołądka.

Jedno badanie z 2011 r. Obejmowało ponad 1000 uczestników i wykazało, że wyższe spożycie soli wiązało się z wyższym ryzykiem raka żołądka. Inny duży przegląd z 268 718 uczestnikami wykazał, że osoby z wysokim spożyciem soli miały o 68% wyższe ryzyko raka żołądka niż osoby z niskim spożyciem soli.

Należy jednak zauważyć, że badania te pokazują jedynie związek między rakiem żołądka a wysokim spożyciem soli. Potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, czy dieta bogata w sól rzeczywiście przyczynia się do jej rozwoju.

Zdrowie
Jakie produkty pełnoziarniste powinny znaleźć się w Twojej diecie?

Węglowodany zyskały negatywne nastawienie, ponieważ mamy tendencję do pożądania najbardziej szkodliwych z nich. Jednak tak zwane wolne węglowodany są nie tylko przydatne, ale wręcz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednym z najważniejszych źródeł zdrowych węglowodanów są pełne ziarna zbóż. Pełne ziarna są nie tylko bardzo pożywne i dodają energii na …

Zdrowie
Picie soku z buraka

Picie soków, które są robione w domu cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Z tego właśnie powodu coraz więcej osób decyduje się na zakup sokowirówki, ponieważ to właśnie dzięki niej można będzie samodzielnie korzystać z tego dobrodziejstwa. Sok z buraka Oczywiście wiele osób zastanawia się nad tym, jak często pić sok …

Zdrowie
Aktywność fizyczna a zdrowie

Bardzo wiele osób w ostatnim czasie zastanawia się nad tym, czy warto uprawiać sport. Wiadomo, że w ostatnich latach powstaje coraz więcej klubów fitness, jak i również osób, które mają za zadanie zmotywować do działania. Dlatego nawet jeśli ktoś do tej pory podchodził sceptycznie do aktywności fizycznej, będzie mógł zmienić …