Składniki niektórych leków, w połączeniu mogą być zabójcze

Zdrowie

Farmakoterapia to najczęstsza metoda leczenia wielu chorób. Nie ma w tym nic dziwnego. Zażywanie odpowiednich tabletek jest banalnie proste, nie wymaga hospitalizacji, pacjent leki może zażywać po prostu w domu i od czasu do czasu zgłaszać się na badania, które potwierdzą istnienie choroby lub potwierdzą, że farmakoterapia pomogła. Jeśli jesteśmy w grupie pacjentów, którym lekarze przepisują leki, nie możemy jednak zapominać o jednym. Ich składniki, w połączeniu ze sobą, mogą powodować niepokojące objawy, prowadząc nawet do śmierci. Oczywiście zażywanie leków przepisanych przez jednego lekarza, takich sytuacji nie spowoduje, jednak leki przepisywane przez różnych lekarzy już tak. Każdy lekarz wie, jakie leki zażywane razem, są wręcz śmiertelne i na pewno nie zapisze takiej kombinacji. Jeśli jednak chodzimy do różnych lekarzy, zapisanie takiej kombinacji leków jest możliwe. Warto tego unikać. Rozwiązanie jest jedno – mówienie lekarzowi o tym, że leczymy się u innego specjalisty i o tym, jakie leki zażywamy. To rozwiązanie proste i w pełni skuteczne, lekarz świadomy bowiem takich informacji, bardzo szybko może zmienić decyzje i zapisać takie leki, które będą leczyć, a jednocześnie, z uwagi na to, że zawyżamy również inne, nie będą zagrożeniem. Leki leczą, ale mogą również zabić. Warto o tym pamiętać i wiedzieć, że łączenie niektórych leków jest wręcz zakazane.

Zdrowie
Rehabilitacja po amputacji kończyny dolnej – etapy, metody, wskazówki

Rehabilitacja po amputacji kończyny dolnej to złożony i niezwykle istotny proces, który wpływa na życie pacjentów w wielu aspektach. Po stracie kończyny, powrót do sprawności i samodzielności staje się kluczowym celem, a odpowiednia rehabilitacja może znacząco wpłynąć na jakość życia. Proces ten składa się z trzech etapów: szpitalnego, poszpitalnego oraz …

Zdrowie
eGFR – kluczowy wskaźnik zdrowia nerek i jego znaczenie

eGFR, czyli oszacowane przesączanie kłębuszkowe, to kluczowy wskaźnik, który dostarcza istotnych informacji o funkcjonowaniu nerek. W miarę jak rośnie liczba osób cierpiących na choroby nerek, zrozumienie tego wskaźnika staje się coraz bardziej istotne. Dzięki badaniu eGFR możemy wczesniej wykrywać problemy zdrowotne, co pozwala na szybszą interwencję i leczenie. Wartości eGFR …

Zdrowie
Ból cebulek włosów – przyczyny, objawy i skuteczne metody leczenia

Ból cebulek włosów, znany także jako trichodynia, to dolegliwość, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, a jej objawy mogą być niezwykle uciążliwe. Często odczuwany przy dotyku, czesaniu czy myciu włosów, wywołuje nieprzyjemne uczucie bólu, pieczenia czy mrowienia na skórze głowy. Cebulki włosów, otoczone zakończeniami nerwowymi, stają się wrażliwe na …