Na co przygotować się w ósmym miesiącu ciąży?

Medycyna i zdrowie

Ósmy miesiąc ciąży to specyficzny moment w życiu kobiety. Z jednej strony jest już ona pod koniec ciąży i zbliża się do rozwiązania, ale także pojawia się wtedy stres i wątpliwości związane z porodem. Co zrobić, aby przedostatni miesiąc ciąży był bezpieczny dla kobiety i przebiegł jak najspokojniej?

Co dzieje się z ciałem kobiety?

W trakcie ósmego miesiąca ciąży, kobieta może odczuwać rytmiczne skurcze, zwane skurczami Braxtona-Hicksa. Są one bezbolesne, jednak mogą sprawiać pewien dyskomfort, w zależności od progu bólu jaki posiada kobieta. Skurcze macicy najczęściej powstają pod wpływem ruchu, czy gwałtownej zmiany pozycji ciała, a także mogą się pojawić w trakcie ciepłej kąpieli. Są one rzadkie i występują nieregularnie, wywoływane zazwyczaj konkretnymi sytuacjami. Właśnie te czynniki odróżniają je od prawidłowych skurczów porodowych i nie powinny wywoływać niepokoju u kobiety.

Na co się przygotować?

Przedostatni miesiąc ciąży na pewno nie należy do najprzyjemniejszego czasu w życiu kobiety. Kobieta sporo przybiera na wadze, brzuch jest na tyle duży, iż z trudnością można zobaczyć własne stopy. Jest to również czas, gdy kobieta może się szybciej męczyć. Jest to spowodowane tym, iż macica ściska płuca, przez co trudno w całości wypełnić je powietrzem. Należy więc unikać wysiłku, a także dłuższych spacerów w szybkim tempie. Duży brzuch i masa ciała powodować mogą również bóle kręgosłupa, a także skurcze nóg – szczególnie łydek. W tym przypadku ważna jest konsultacja z lekarzem lub położną, którzy na pewno udzielą rad, jak poradzić sobie z tak nieprzyjemnymi zmianami w ciele.

Jak o siebie zadbać

Polskie Towarzystwo Ginekologów właśnie w ósmym miesiącu ciąży zaleca trzecie badanie USG. Na badaniu stwierdza się wzrost, wagę dziecka, a także położenie łożyska. Badanie pozwoli także stwierdzić, czy dziecko przybiera pozycję startową. W tym czasie warto również zrobić inne badania, na przykład posiew z pochwy, aby sprawdzić, czy nie istnieje zagrożenie zarażenia dziecka groźnymi bakteriami podczas porodu.

 

Medycyna i zdrowie
Fizjoterapia: jak skutecznie przywrócić sprawność fizyczną?

Fizjoterapia to nie tylko nauka, ale prawdziwa sztuka przywracania zdrowia i sprawności. W dobie rosnącej liczby urazów, schorzeń i potrzeby rehabilitacji, rola fizjoterapeutów staje się kluczowa. Poprzez zastosowanie różnorodnych technik, takich jak terapia manualna czy kinezyterapia, fizjoterapia wspiera pacjentów w ich drodze do lepszego samopoczucia i pełnej sprawności. Co więcej, …

implanty zębów
Medycyna i zdrowie
Co warto wiedzieć o implantach zębów: Przebieg zabiegu, wskazania i przeciwwskazania

Implanty zębowe to niewątpliwie jedna z najbardziej rewolucyjnych innowacji stomatologicznych ostatnich czasów. Stanowią one trwałe i estetyczne rozwiązanie dla osób borykających się z utratą zębów. W przeciwieństwie do protez ruchomych implanty są sztucznie wszczepianymi korzeniami, które zapewniają solidne i stabilne podparcie dla korony zębowej. Dzięki swojej wytrzymałej konstrukcji implanty zębowe …

Medycyna i zdrowie
Dofinansowania dla placówek medycznych – wsparcie w cyfryzacji dokumentacji

Placówki medyczne w Polsce mają szansę na dynamiczny rozwój dzięki dostępnym programom dofinansowań. Inwestycje w technologie cyfrowe, takie jak system IC Pen, pozwalają na automatyzację dokumentacji medycznej, co wpływa na efektywność zarządzania i poprawia jakość usług zdrowotnych. Dostępne programy dofinansowań Jednym z wiodących projektów jest Program FEnIKS, który oferuje środki …