Zalety gorzkiej czekolady

Zdrowie

Gorzka czekolada jest naturalnym antydepresantem i przeciwutleniaczem, ma niską zawartość cukru i prawie nie ma przeciwwskazań do jej spożywania.

Gorzka czekolada wartości odżywcze

Gorzka czekolada jest wytwarzana z ziaren kakaowca i masła kakaowego, które są doskonałymi przeciwutleniaczami. Dzięki nim:

zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia;
normalizuje się ciśnienie krwi, ponieważ poprawia się stan śródbłonka — wewnętrznej warstwy tętnic.

Ponadto czekolada jest naturalnym środkiem antydepresyjnym. Zawiera kilka substancji, które wpływają na nastrój.

  • Teobromina. Dodaje energii i pomaga obniżyć ciśnienie krwi.
  • Anandamid. Wywołuje uczucie radości i euforii, zmniejsza lęk.
  • Fenyloetyloamina. W organizmie przekształca się w serotoninę — jeden z najważniejszych związków chemicznych regulujących nastrój. Nazywany jest również hormonem radości.

Dlaczego ciemna czekolada jest zdrowsza od mlecznej lub białej?

Wszystkie rodzaje czekolady różnią się zawartością cukru. To właśnie cukier zmniejsza „przydatność” słodyczy dla organizmu — w mlecznej i białej czekoladzie jest więcej cukru niż w gorzkiej.

Wybieramy gorzką czekoladę właśnie dlatego, że na pierwszym miejscu w kompozycji powinny znajdować się ziarna kakaowe — coś, dlaczego w zasadzie jemy czekoladę. A w przypadku mlecznej i białej czekolady, oprócz wysokiego poziomu cukru we krwi, nie otrzymujemy nic więcej.

Kto nie powinien jeść czekolady?

Powstrzymaj się od jedzenia czekolady, jeśli zdiagnozowano u ciebie cukrzycę. Nie jest również zalecana dla dzieci.

Jeśli masz ochotę na czekoladę, powinieneś wiedzieć, że hormon radości (serotonina) uwalnia się również podczas aktywności fizycznej.

Jak dużo i jak często należy je spożywać?

Przejadanie się gorzką czekoladą (przy braku przeciwwskazań zdrowotnych) powoduje zmęczenie i senność. Jest to spowodowane tak zwanymi „huśtawkami cukrowymi”: najpierw poziom glukozy i insuliny wzrasta do wartości maksymalnych, a następnie gwałtownie spada.

Istnieje mit, że każda ciemna czekolada jest zdrowa, ale to nieprawda. Zwróć uwagę na skład, a jeśli na pierwszym miejscu jest jeszcze cukier, to zostaw batonik na półce w sklepie. Przyniesie to więcej szkody niż pożytku.

 

Zdrowie
Rehabilitacja po amputacji kończyny dolnej – etapy, metody, wskazówki

Rehabilitacja po amputacji kończyny dolnej to złożony i niezwykle istotny proces, który wpływa na życie pacjentów w wielu aspektach. Po stracie kończyny, powrót do sprawności i samodzielności staje się kluczowym celem, a odpowiednia rehabilitacja może znacząco wpłynąć na jakość życia. Proces ten składa się z trzech etapów: szpitalnego, poszpitalnego oraz …

Zdrowie
eGFR – kluczowy wskaźnik zdrowia nerek i jego znaczenie

eGFR, czyli oszacowane przesączanie kłębuszkowe, to kluczowy wskaźnik, który dostarcza istotnych informacji o funkcjonowaniu nerek. W miarę jak rośnie liczba osób cierpiących na choroby nerek, zrozumienie tego wskaźnika staje się coraz bardziej istotne. Dzięki badaniu eGFR możemy wczesniej wykrywać problemy zdrowotne, co pozwala na szybszą interwencję i leczenie. Wartości eGFR …

Zdrowie
Ból cebulek włosów – przyczyny, objawy i skuteczne metody leczenia

Ból cebulek włosów, znany także jako trichodynia, to dolegliwość, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, a jej objawy mogą być niezwykle uciążliwe. Często odczuwany przy dotyku, czesaniu czy myciu włosów, wywołuje nieprzyjemne uczucie bólu, pieczenia czy mrowienia na skórze głowy. Cebulki włosów, otoczone zakończeniami nerwowymi, stają się wrażliwe na …