Slinienie się niemowlaka – przyczyny i sposoby radzenia sobie z tym problemem

Zdrowie

Slinienie się niemowlaka – jak sobie z tym poradzić?

Slinienie się niemowlaka to problem, z którym borykają się niemal wszyscy rodzice. Wszystko dlatego, że niemowlęta dopiero uczą się kontrolować nie tylko ruchy, ale również swoje ciało i odgłosy. Co więcej, ze względu na niestabilną sytuację w jamie ustnej, może to skutkować nadmiernym slinieniem się, które często jest objawem innych dolegliwości. W tym artykule omówimy przyczyny i sposoby radzenia sobie z tym problemem.

Przyczyny slinienia się niemowlaka

Przyczyny, dla których niemowlęta ślinią się mogą być różne:

1. Rozwój jamy ustnej – niemowlęta w pierwszych miesiącach życia uczą się kontrolować swoje ciało, przez co mogą nie być w stanie kontrolować swojego slinienia.

1. Wzrost zębów – to jeden z najczęstszych powodów nadmiernego slinienia się. Wzrost zębów jest procesem, który może trwać kilka miesięcy i wiąże się z dyskomfortem i bólem, co z kolei może wpłynąć na intensywność slinienia.

1. Infekcje – infekcje jamy ustnej i gardła mogą skutkować nadmiernym slinieniem. Dzieje się tak dlatego, że organizm niemowlaka próbuje sobie radzić z wirusami i bakteriami, co zwiększa produkowanie śliny.

1. Reakcje alergiczne – na skutek alergii na pokarmy czy pyłki roślinne może dojść do zwiększonej produkcji śliny.

Jak sobie radzić z problemem?

1. W przypadku jednorazowego lub sezonowego nadmiernego slinienia, warto zainwestować w specjalne chusteczki lub bibery, które pomogą utrzymać dziecko w czystości.

1. Warto również wziąć pod uwagę, że nadmierna ilość śliny może wpłynąć na skórę dziecka wokół ust, co z kolei może spowodować podrażnienia. W takim przypadku warto stosować kosmetyki, które koją skórę.

1. W przypadku, gdy slinienie się jest związane z rozwojem zębów, warto zainwestować w specjalne zabawki do gryzienia, które pomogą złagodzić ból i dyskomfort.

1. W przypadkach, gdy slinienie jest związane z infekcjami lub alergiami, warto skonsultować się z lekarzem, który przedstawi efektywne i bezpieczne metody leczenia.

1. Warto zadbać o higienę jamy ustnej dziecka. Regularne mycie zębów lub dziąseł za pomocą specjalnej szczoteczki dla niemowląt lub wacika nasączonego wodą może pomóc zredukować niepotrzebne ślinienie się.

Podsumowanie

Nadmierna produkcja śliny u niemowlaków jest zjawiskiem nieprzyjemnym, ale naturalnym. Jednak, jeśli nie zostanie odpowiednio rozwiązane, może prowadzić do podrażnień skóry i innych komplikacji. Właœciwe radzenie sobie z problemem pozwoli zarówno dziecku, jak i rodzicom na komfortowe spędzenie czasu, bez zbędnej niespodzianki, z jaką jest nadmierna ilość śliny u niemowląt.

Artykuł powstał we współpracy z nephilim.pl

Zdrowie
Suplementy na sen

Rozpatrując złożoną i wielowątkową dziedzinę suplementów diety, należy skupić się na trzech kluczowych aspektach zdrowotnych, które zyskały szczególne znaczenie w kontekście współczesnych wyzwań i problemów. Suplementy na porost włosów, suplementy na potencję oraz suplementy na sen wydają się być szczególnie popularne wśród szerokiego spektrum konsumentów, którzy poszukują wsparcia w różnych …

Zdrowie
Jak uprawiać sport latem? To trzeba wiedzieć!

Aktywność fizyczna pozwala utrzymać prawidłową masę ciała, ale zmniejsza także ryzyko wielu chorób, choćby nowotworowych. Jednocześnie poprawia samopoczucie. Niestety latem bardziej nam się nie chce ćwiczyć, bo wolimy spędzać czas na plaży. Ale tak nie może być. Nawet latem nie można rezygnować z aktywności. Dziś podpowiemy Wam, jak uprawiać sport …

Zdrowie
Nietrzymanie moczu – objawy i profilaktyka

Nietrzymanie moczu jest wstydliwą dolegliwością, ale wymaga interwencji lekarza. Częste zapalenie pęcherza może doprowadzić do poważnych schorzeń, dlatego jest tak ważne, żeby udać się na konsultację do specjalisty. Zapalenie pęcherza moczowego a wysiłkowe nietrzymanie moczu Za utrzymanie moczu odpowiadają mięśnie dna miednicy. Zazwyczaj oddawanie moczu odbywa się ok. 6 x …