Najlepsze ćwiczenia na utrzymanie elastyczności ciała

Zdrowie

Najlepsze ćwiczenia na utrzymanie elastyczności ciała

Elastyczność ciała to umiejętność rozciągania i odkształcania mięśni, ścięgien i stawów. Dzięki niej możemy wykonywać różne ruchy bez bólu czy uszkodzenia ciała. Niemniej jednak, wraz z wiekiem, elastyczność ciała zaczyna słabnąć. Dlatego warto regularnie wykonywać ćwiczenia, które pomogą w jej utrzymaniu i wzmacnianiu.

1. Rozciąganie mięśni

Rozciąganie mięśni jest podstawowym ćwiczeniem, które pomaga w utrzymywaniu elastyczności ciała. Aby je wykonać, wystarczy zrobić kilka unoszących ręce w górę ruchów i przyciągnąć je do ciała, starając się dotknąć palcami podłogi. Po kilku powtórzeniach, warto przyciągnąć jedną nogę do ciała i powoli ją wyprostować. Ćwiczenie to pomaga w rozciągnięciu mięśni nóg oraz pleców.

1. Joga

Joga to działająca na wiele poziomów forma treningu, która opiera się na połączeniu oddechu i ruchu. Wiele jej pozycji pomaga w rozciągnięciu mięśni i stawów, co wpływa korzystnie na elastyczność ciała. Najważniejsze asany jogi, to m.in:

– Downdog (odwrócona V) – pozycja która rozciąga i wzmacnia mięśnie ramion, brzucha, pleców, ud oraz piszczeli
– Kocia pozycja – pomaga w rozciąganiu mięśni karku, ramion, pleców oraz brzucha
– Skałka – asana ta wpływa korzystnie na stawy biodrowe i kolanowe

1. Pilates

Pilates to trening umożliwiający wzmocnienie mięśni, poprawę równowagi ciała oraz elastyczność. Ćwiczenia pilates angażują głównie mięśnie centrum ciała, takie jak mięśnie brzucha, dolnych pleców, bioder oraz miednicy. Najważniejsze ćwiczenia pilates to m.in:

– Mostek – ćwiczenie wzmacniające mięśnie dolnej części pleców i pośladków
– Inverted V – pomaga w rozciąganiu mięśni pleców, ud i stawów biodrowych
– Zgięcie tułowia w bok – ćwiczenie to pomaga w rozciągnięciu mięśni bocznych brzucha i dolnych pleców

1. Zajęcia dostępne w klubie fitness

W klubach fitness można znaleźć rozmaite zajęcia, które dopasowane są do indywidualnych potrzeb uczestników. Znajdziemy tam m.in. zajęcia fitness, taneczne, jogi, pilates, zumba czy trening w grupie. Każde z nich pomaga w rozciąganiu mięśni oraz utrzymywaniu elastyczności ciała.

1. Regularne treningi i aktywność fizyczna

Aby utrzymać elastyczność ciała, należy regularnie wykonywać treningi i aktywność fizyczną. Możemy wykonywać ćwiczenia w domu, biegać w parku, spacerować czy uprawiać sport. Najważniejsze, byśmy co dzień wykonywali ruch, który pozytywnie wpływa na nasze ciało i umysł.

Podsumowanie

Elastyczność ciała to ważny element dbałości o siebie i swoje zdrowie. Aby utrzymać ją na właściwym poziomie, warto skorzystać z powyższych ćwiczeń i aktywności fizycznej. Regułą jest to, że im częściej i systematyczniej będziemy wykonywać ćwiczenia, tym szybciej i lepiej wzmocnimy swoje ciało i zachowamy jego elastyczność na dłużej.

Artykuł powstał we współpracy z firany-posciel.pl

Zdrowie
Suplementy na sen

Rozpatrując złożoną i wielowątkową dziedzinę suplementów diety, należy skupić się na trzech kluczowych aspektach zdrowotnych, które zyskały szczególne znaczenie w kontekście współczesnych wyzwań i problemów. Suplementy na porost włosów, suplementy na potencję oraz suplementy na sen wydają się być szczególnie popularne wśród szerokiego spektrum konsumentów, którzy poszukują wsparcia w różnych …

Zdrowie
Jak uprawiać sport latem? To trzeba wiedzieć!

Aktywność fizyczna pozwala utrzymać prawidłową masę ciała, ale zmniejsza także ryzyko wielu chorób, choćby nowotworowych. Jednocześnie poprawia samopoczucie. Niestety latem bardziej nam się nie chce ćwiczyć, bo wolimy spędzać czas na plaży. Ale tak nie może być. Nawet latem nie można rezygnować z aktywności. Dziś podpowiemy Wam, jak uprawiać sport …

Zdrowie
Nietrzymanie moczu – objawy i profilaktyka

Nietrzymanie moczu jest wstydliwą dolegliwością, ale wymaga interwencji lekarza. Częste zapalenie pęcherza może doprowadzić do poważnych schorzeń, dlatego jest tak ważne, żeby udać się na konsultację do specjalisty. Zapalenie pęcherza moczowego a wysiłkowe nietrzymanie moczu Za utrzymanie moczu odpowiadają mięśnie dna miednicy. Zazwyczaj oddawanie moczu odbywa się ok. 6 x …