Co można jeść przed kolonoskopią – zalecenia i przykładowa dieta

Zdrowie

Kolonoskopia to badanie, które umożliwia dokładną obserwację błony śluzowej jelita grubego. Bezpośrednio przed takim badaniem pacjenci muszą przestrzegać odpowiedniej diety, aby wynik badania był jak najbardziej dokładny. Co można jeść przed kolonoskopią? Jakie zalecenia warto przestrzegać? Przedstawiamy odpowiedzi na te pytania w poniższym artykule.

1. Dlaczego ważna jest odpowiednia dieta przed kolonoskopią?

Przed kolonoskopią pacjenci są zobowiązani do przestrzegania specjalnej diety niskoresztkowej, która pomaga oczyścić jelita. Ta dieta ma na celu usunięcie z jelit wszystkich resztek jedzenia. Im lepiej oczyszczona będzie jelita przed badaniem, tym lepszy wynik otrzyma lekarz wykonujący badanie.

1. Co można jeść przed kolonoskopią?

Przed kolonoskopią można jeść produkty, które nie zwiększą produkowania gazów, takie jak:
– Blankiety z siemienia lnianego,
– Ryż biały,
– Chleb pszenny,
– Kurczak/bezskórkowa kiełbasa,
– Wędzony łosoś (możliwie najmniej tłusty),
– Owoce, takie jak banany, arbuz, melon, brzoskwinie, gruszki i mango.

1. Na co należy uważać przed kolonoskopią?

Przed kolonoskopią należy unikać trudno strawnych produktów oraz produktów, które zwiększają wytwarzanie gazów. Warto również unikać tłustych, słonych i ostrych potraw.

1. Jakie płyny można pić przed kolonoskopią?

Przed kolonoskopią pacjenci mogą pić produkty, które nie zawierają sztucznych barwników ani substancji słodzących. Należy unikać również napojów gazowanych, a także herbaty i kawy.

1. Przykładowa dieta przed kolonoskopią

Przed kolonoskopią warto wybrać produkty, które są łatwostrawne i niskoresztowe. Przykładowa dieta przed kolonoskopią obejmuje następujące produkty:
– Śniadanie: biały chleb z masłem i dżemem, herbata, woda,
– Drugie śniadanie: banan,
– Obiad: filet z kurczaka, ryż biały, marchewka gotowana, woda,
– Podwieczorek: jabłko lub arbuz,
– Kolacja: wędzona bezskórkowa kiełbasa, blankiety z siemienia lnianego, woda.

Podsumowanie
Przestrzeganie odpowiedniej diety przed kolonoskopią jest kluczowe dla uzyskania jak najbardziej precyzyjnego wyniku badania. Pacjenci powinni unikać tłustych, słonych, trudnostrawnych i gazotwórczych potraw oraz napojów. Przed kolonoskopią zaleca się jedzenie produktów łatwostrawnych i niskoresztowych, takich jak ryż, chleb pszenny, bezskórkowa kiełbasa czy owoce takie jak banany czy arbuz.

Artykuł powstał we współpracy z greenluck.pl

Zdrowie
Jak uprawiać sport latem? To trzeba wiedzieć!

Aktywność fizyczna pozwala utrzymać prawidłową masę ciała, ale zmniejsza także ryzyko wielu chorób, choćby nowotworowych. Jednocześnie poprawia samopoczucie. Niestety latem bardziej nam się nie chce ćwiczyć, bo wolimy spędzać czas na plaży. Ale tak nie może być. Nawet latem nie można rezygnować z aktywności. Dziś podpowiemy Wam, jak uprawiać sport …

Zdrowie
Nietrzymanie moczu – objawy i profilaktyka

Nietrzymanie moczu jest wstydliwą dolegliwością, ale wymaga interwencji lekarza. Częste zapalenie pęcherza może doprowadzić do poważnych schorzeń, dlatego jest tak ważne, żeby udać się na konsultację do specjalisty. Zapalenie pęcherza moczowego a wysiłkowe nietrzymanie moczu Za utrzymanie moczu odpowiadają mięśnie dna miednicy. Zazwyczaj oddawanie moczu odbywa się ok. 6 x …

Zdrowie
Jak działa ekspres przelewowy?

Ekspres przelewowy zdobywa wśród miłośników kawy coraz większe uznanie. Sprzęt pozwala bowiem na wydobycie bardzo klarownej i czystej esencji charakteryzującej się niebywałym smakiem i aromatem. Dowiedz się, jak działa ekspres przelewowy i co warto o nim wiedzieć? Zainteresuje Cię również: Czy kawa jest zdrowa? Istnieje bardzo wiele sprzecznych opinii, które …