Białko ziemniaka w żywieniu zwierząt – wysokowartościowy surowiec wolny od GMO.

Luźne tematy

Białko ziemniaczane uzyskuje się z soku komórkowego ziemniaka. Aby powstał gotowy surowiec stosuje się termiczno-kwasową koagulację, odwodnienie, a na końcu suszenie. Czym wyróżnia się ten produkt i dlaczego jest tak istotny w żywieniu zwierząt, szczególnie prosiąt? Sięgnij po fachowe porady i przeczytaj poniższy artykuł, który Ci wyjaśni, czym jest białko ziemniaka!

Skład białka ziemniaczanego – bogactwo cennych aminokwasów

Surowiec ten wyróżnia się przede wszystkim zawartością łatwo przyswajalnego białka. Strawność białka w dwunastnicy wynosi około 70%. Oznacza to, że zwierzęta mogą uniknąć problemów gastrycznych, a samo białko ziemniaczane może być stosowane, jako element profilaktyki chorób układu pokarmowego. Warto również wspomnieć o zawartości cennych aminokwasów, takich jak:

  • metionina
  • lizyna
  • tryptofan

Oprócz tego, surowiec ten zawiera też: kwas glutaminowy i kwas asparaginowy. Białko ziemniaczane to 90% suchej masy, z czego aż 80% stanowi białko!

Dla jakich grup zwierząt podawać białko ziemniaka?

Białko ziemniaczane stosuje się przede wszystkim w żywieniu prosiąt, ponieważ ten wysoce białkowy i bogaty w aminokwasy surowiec pozwala na osiąganie szybkich przyrostów masy, zapewnia doskonałe zdrowie i samopoczucie u zwierząt. Lochy, które mają ogromne zapotrzebowanie na energię i białko należy jak najbardziej skarmiać białkiem ziemniaczanym. Kiedy osiągną one wagę około 70 kg. wówczas trzeba nieco zmniejszyć dawki białka, gdyż zapotrzebowanie na ten składnik maleje. Wzrasta natomiast potrzeba uzupełniania diety w makro i mikroelementy. Kolejną grupą, oprócz trzody chlewnej, której możemy podawać białko ziemniaczane jest drób rzeźny. Tu zdecydowanie, w efekcie podawania białka, poprawia się smak mięsa, podobnie, jak w przypadku trzody chlewnej.

Wolne od GMO, ale czy opłacalne?

Ogromną zaletą białka ziemniaczanego jest jego prosty proces produkcji i wartość odżywcza samego surowca, po wyprodukowaniu. Białko ziemniaczane jest wolne od GMO i może z powodzeniem zastąpić importowaną soję, która GMO zawierać może i to często w znacznych ilościach. Co ciekawe, białko ziemniaka może też zastąpić śrutę rzepakową, nie tylko sojową. Wysoka zawartość białka w tym surowcu nie ustępuje paszom zwierzęcym, a źródło białka roślinnego w tym surowcu jest, tak jak było powiedziane powyżej łatwo strawne. Białko ziemniaczane to spory wydatek? Dlaczego? Wysokiej jakości pasza nie może być po prostu tania! Jeśli koszty za tonę przewyższają nasze możliwości finansowe, wówczas możemy zdecydować się nie na stałe skarmianie zwierząt, lecz jedynie czasowe, zwłaszcza w przypadku młodych zwierząt. Pamiętajmy też, że dużym plusem białek ziemniaczanych jest ich postać: sypka lub płatki, dlatego zarówno skarmianie, jak i magazynowanie oraz przechowywanie nie sprawiają żadnych problemów. Pasza wolna od GMO jest chętnie podawana, gdyż na etapie sprzedaży produktów hodowli można uzyskać za nie większą sumę oraz są to produkty mięsne o szczególnych walorach smakowych.

Luźne tematy
Odkryj magię nauki przez zabawę z “Fajne rzeczy z niefajnych śmieci. Jak to zrobić” i “Gra pamięć pojazdy” na Matfel.pl

W dzisiejszych czasach, gdy edukacja ekologiczna i rozwój naszych dzieci jest bardzo ważny, Matfel.pl prezentuje dwa niezwykłe produkty, które łączą zabawę z nauką i kreatywnością. “Fajne rzeczy z niefajnych śmieci. Jak to zrobić” oraz “Gra pamięć pojazdy” od ADAMIGO to doskonałe narzędzia, które nie tylko zapewnią godziny wspaniałej zabawy, ale …

Luźne tematy
Ile kosztuje wypranie koca w pralni chemicznej?

Niektórym pralnia chemiczna kojarzy się wyłącznie z usługami prania odzieży. Tymczasem zakres oferowanych usług jest o wiele większy. Oddając tam rzeczy możemy liczyć nie tylko na ich odplamianie czy wyprasowanie. Pralnie (takie jak EBS) przyjmują do czyszczenia odzież skórzaną, futra, kożuchy, obuwie oraz tekstylia. Pranie niektórych rzeczy w warunkach domowych …

Luźne tematy
Franczyza w branży odzieżowej – dlaczego warto?

Otwieranie nowego biznesu to spore ryzyko, warto więc rozważyć opcję franczyza odzież. Dlaczego? Dużo łatwiej coś sprzedać, gdy się pracuje pod szyldem znanej marki. Firma, która ma renomę, gwarantuje łatwiejszy start. Rozpoznawalna marka to nie wszystko, co otrzymujemy od franczyzodawcy. Co jeszcze można zyskać, decydując się na tę formę współpracy? …