Białko ziemniaka w żywieniu zwierząt – wysokowartościowy surowiec wolny od GMO.

Luźne tematy

Białko ziemniaczane uzyskuje się z soku komórkowego ziemniaka. Aby powstał gotowy surowiec stosuje się termiczno-kwasową koagulację, odwodnienie, a na końcu suszenie. Czym wyróżnia się ten produkt i dlaczego jest tak istotny w żywieniu zwierząt, szczególnie prosiąt? Sięgnij po fachowe porady i przeczytaj poniższy artykuł, który Ci wyjaśni, czym jest białko ziemniaka!

Skład białka ziemniaczanego – bogactwo cennych aminokwasów

Surowiec ten wyróżnia się przede wszystkim zawartością łatwo przyswajalnego białka. Strawność białka w dwunastnicy wynosi około 70%. Oznacza to, że zwierzęta mogą uniknąć problemów gastrycznych, a samo białko ziemniaczane może być stosowane, jako element profilaktyki chorób układu pokarmowego. Warto również wspomnieć o zawartości cennych aminokwasów, takich jak:

  • metionina
  • lizyna
  • tryptofan

Oprócz tego, surowiec ten zawiera też: kwas glutaminowy i kwas asparaginowy. Białko ziemniaczane to 90% suchej masy, z czego aż 80% stanowi białko!

Dla jakich grup zwierząt podawać białko ziemniaka?

Białko ziemniaczane stosuje się przede wszystkim w żywieniu prosiąt, ponieważ ten wysoce białkowy i bogaty w aminokwasy surowiec pozwala na osiąganie szybkich przyrostów masy, zapewnia doskonałe zdrowie i samopoczucie u zwierząt. Lochy, które mają ogromne zapotrzebowanie na energię i białko należy jak najbardziej skarmiać białkiem ziemniaczanym. Kiedy osiągną one wagę około 70 kg. wówczas trzeba nieco zmniejszyć dawki białka, gdyż zapotrzebowanie na ten składnik maleje. Wzrasta natomiast potrzeba uzupełniania diety w makro i mikroelementy. Kolejną grupą, oprócz trzody chlewnej, której możemy podawać białko ziemniaczane jest drób rzeźny. Tu zdecydowanie, w efekcie podawania białka, poprawia się smak mięsa, podobnie, jak w przypadku trzody chlewnej.

Wolne od GMO, ale czy opłacalne?

Ogromną zaletą białka ziemniaczanego jest jego prosty proces produkcji i wartość odżywcza samego surowca, po wyprodukowaniu. Białko ziemniaczane jest wolne od GMO i może z powodzeniem zastąpić importowaną soję, która GMO zawierać może i to często w znacznych ilościach. Co ciekawe, białko ziemniaka może też zastąpić śrutę rzepakową, nie tylko sojową. Wysoka zawartość białka w tym surowcu nie ustępuje paszom zwierzęcym, a źródło białka roślinnego w tym surowcu jest, tak jak było powiedziane powyżej łatwo strawne. Białko ziemniaczane to spory wydatek? Dlaczego? Wysokiej jakości pasza nie może być po prostu tania! Jeśli koszty za tonę przewyższają nasze możliwości finansowe, wówczas możemy zdecydować się nie na stałe skarmianie zwierząt, lecz jedynie czasowe, zwłaszcza w przypadku młodych zwierząt. Pamiętajmy też, że dużym plusem białek ziemniaczanych jest ich postać: sypka lub płatki, dlatego zarówno skarmianie, jak i magazynowanie oraz przechowywanie nie sprawiają żadnych problemów. Pasza wolna od GMO jest chętnie podawana, gdyż na etapie sprzedaży produktów hodowli można uzyskać za nie większą sumę oraz są to produkty mięsne o szczególnych walorach smakowych.

Luźne tematy
Franczyza w branży odzieżowej – dlaczego warto?

Otwieranie nowego biznesu to spore ryzyko, warto więc rozważyć opcję franczyza odzież. Dlaczego? Dużo łatwiej coś sprzedać, gdy się pracuje pod szyldem znanej marki. Firma, która ma renomę, gwarantuje łatwiejszy start. Rozpoznawalna marka to nie wszystko, co otrzymujemy od franczyzodawcy. Co jeszcze można zyskać, decydując się na tę formę współpracy? …

Luźne tematy
Jak kupować ubrania dobrej jakości dla dzieci?

Wiele osób zastanawia się, jakie ubrania kupować dla swoich dzieci i w jakich sklepach to robić. Jako rodzice powinniśmy zadbać o to, by naszym dzieciom niczego nie brakowało, a ubrania, które im kupujemy, powinny być najwyższej jakości i bezpieczne. Skóra dziecięca jest bardzo delikatna, ponieważ organizm nie wykształca jeszcze dobrze …

Luźne tematy
Lunchbox – czyli smaczny posiłek poza domem

Pożywna przekąska to coś, o czym warto pamiętać wychodząc z domu, szczególnie jeśli nasz dzień zapowiada się aktywnie. W takich sytuacjach przyda się samodzielnie skomponowany posiłek, spakowany do lunchboxa. Jakie grupy produktów powinien zawierać, aby dostarczyć nam energii na cały dzień? Na odpowiednie proporcje składników lunchowych zwracają uwagę m.in. eksperci …