Leki. Jak je zażywać?

Zdrowie

Zażywanie leków to temat, który wydaje się banalnie prosty. Bo co jest trudnego w wypiciu syropu czy wzięciu tabletki? W zasadzie nic, warto jednak pamiętać, że i przy tak prostych czynnościach, trzeba pamiętać o pewnych zasadach. Dowiemy się od nich od lekarza, lub też sami przeczytamy na ulotce leku. Czego możemy się dowiedzieć? Choćby tego, że leki należy zażywać w odpowiednim odstępie czasowym, tego, że w przypadku zapomnienia leku, nie należy w późniejszym okresie zażywać podwójnej dawki, tego, że pewne leki należy zażywać przed jedzeniem, niektóre po. Mogą znaleźć się również informacje o tym, że pewne leki należy popijać dużą ilością wody. Sami niejednokrotnie musimy dotrzeć do informacji o tym, że mogą pojawić się niepożądane efekty zażywania określonego leku. Jeśli więc lekarz zapisał nam farmakoterapię, warto wiedzieć, że nie oznacza to tego, że możemy brać leki byle jak, byle było. To bardzo ważne, by brać je tak, jak należy, gdyż może zaprocentować to tylko jednym – lepszym efektem leczenia. Oczywiście najprawdopodobniej nic złego się nie wydarzy, jeśli będziemy leki wskazane do zażywania przed jedzeniem, zażywać po, a leki, które należy zażywać w określonym odstępie czasowym, zażyjemy 5 minut później, niekiedy jednak może się stać. Przykładem są tutaj leki takie jak przeciwcukrzycowe. Zażywane przed jedzeniem powodują określony skutek, zażywane później już nie. Warto, więc przestrzegać zaleceń lekarza i informacji na ulotkach.

Zdrowie
Rehabilitacja po amputacji kończyny dolnej – etapy, metody, wskazówki

Rehabilitacja po amputacji kończyny dolnej to złożony i niezwykle istotny proces, który wpływa na życie pacjentów w wielu aspektach. Po stracie kończyny, powrót do sprawności i samodzielności staje się kluczowym celem, a odpowiednia rehabilitacja może znacząco wpłynąć na jakość życia. Proces ten składa się z trzech etapów: szpitalnego, poszpitalnego oraz …

Zdrowie
eGFR – kluczowy wskaźnik zdrowia nerek i jego znaczenie

eGFR, czyli oszacowane przesączanie kłębuszkowe, to kluczowy wskaźnik, który dostarcza istotnych informacji o funkcjonowaniu nerek. W miarę jak rośnie liczba osób cierpiących na choroby nerek, zrozumienie tego wskaźnika staje się coraz bardziej istotne. Dzięki badaniu eGFR możemy wczesniej wykrywać problemy zdrowotne, co pozwala na szybszą interwencję i leczenie. Wartości eGFR …

Zdrowie
Ból cebulek włosów – przyczyny, objawy i skuteczne metody leczenia

Ból cebulek włosów, znany także jako trichodynia, to dolegliwość, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, a jej objawy mogą być niezwykle uciążliwe. Często odczuwany przy dotyku, czesaniu czy myciu włosów, wywołuje nieprzyjemne uczucie bólu, pieczenia czy mrowienia na skórze głowy. Cebulki włosów, otoczone zakończeniami nerwowymi, stają się wrażliwe na …