Leki mają swój termin ważności

Zdrowie

Leki, czyli wszelkiego rodzaju tabletki, syropy, preparaty w powszechnym przekonaniu są zawsze zdatne do użycia. Po części takie myślenie jest uzasadnione, leki, bowiem, pomimo upływu miesięcy od ich wyprodukowania, nie zmieniają swojego wyglądu zewnętrznego, nie każdy jednak ma świadomość, że zmieniają swoje działanie. Z tego między innymi powodu, nie należy używać leków, których termin ważności upłynął. Termin ważności leków, z reguły wynosi około 3 lat, jednak w przypadku niektórych jest dużo krótszy, tak jak w przypadku syropów i podobnych leków. Nie bez znaczenia jest również to, że dany lek został otwarty. Wtedy jest ważny o wiele krócej, na co również należy zwracać uwagę. Jeśli więc chcemy zażywać leki z domowej apteki, trzeba koniecznie sprawdzać termin ich ważności i nie zażywać takich, których termin ważności dawno upłynął. Takie leki należy po prostu wyrzucić, ale nie do śmietnika,. Leki muszą być poddane utylizacji i trzeba je wyrzucać w miejsca do tego przeznaczone. W dzisiejszych czasach takimi miejscami są specjalne pojemniki, które można znaleźć praktycznie w każdej aptece. Podsumowując: leki po terminie ważności już nie powinny dla nas być lekami. Ich zażywanie w najlepszym przypadku może nie spowodować reakcji leczniczych,. W ekstremalnych, problemy żołądkowe i inne, dlatego leki po terminie należy po prostu wyrzucać.

Zdrowie
Rehabilitacja po amputacji kończyny dolnej – etapy, metody, wskazówki

Rehabilitacja po amputacji kończyny dolnej to złożony i niezwykle istotny proces, który wpływa na życie pacjentów w wielu aspektach. Po stracie kończyny, powrót do sprawności i samodzielności staje się kluczowym celem, a odpowiednia rehabilitacja może znacząco wpłynąć na jakość życia. Proces ten składa się z trzech etapów: szpitalnego, poszpitalnego oraz …

Zdrowie
eGFR – kluczowy wskaźnik zdrowia nerek i jego znaczenie

eGFR, czyli oszacowane przesączanie kłębuszkowe, to kluczowy wskaźnik, który dostarcza istotnych informacji o funkcjonowaniu nerek. W miarę jak rośnie liczba osób cierpiących na choroby nerek, zrozumienie tego wskaźnika staje się coraz bardziej istotne. Dzięki badaniu eGFR możemy wczesniej wykrywać problemy zdrowotne, co pozwala na szybszą interwencję i leczenie. Wartości eGFR …

Zdrowie
Ból cebulek włosów – przyczyny, objawy i skuteczne metody leczenia

Ból cebulek włosów, znany także jako trichodynia, to dolegliwość, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, a jej objawy mogą być niezwykle uciążliwe. Często odczuwany przy dotyku, czesaniu czy myciu włosów, wywołuje nieprzyjemne uczucie bólu, pieczenia czy mrowienia na skórze głowy. Cebulki włosów, otoczone zakończeniami nerwowymi, stają się wrażliwe na …