Wpływ regularnej aktywności fizycznej na zdrowie umysłowe
- By : Medlightpolska.pl
- Category : Zdrowie
Regularna aktywność fizyczna to nie tylko sposób na dobry stan zdrowia fizycznego, ale również wpływa pozytywnie na zdrowie umysłowe. Odpowiednio dobrane ćwiczenia są w stanie wesprzeć pracę mózgu i poprawić samopoczucie. W dzisiejszych czasach, kiedy praca i codzienne zajęcia zmuszają nas do większej ilości czasu spędzonego przed ekranem, aktywność fizyczna jest szczególnie istotna. W naszym artykule postaramy się przyjrzeć wpływowi regularnej aktywności fizycznej na zdrowie umysłowe.
I. Aktywność fizyczna a redukcja stresu
Stres jest jednym z największych wrogów naszego zdrowia fizycznego i umysłowego. Regularne ćwiczenia fizyczne wpływają bezpośrednio na redukcję poziomu kortyzolu (hormonu stresu) w naszym organizmie. Silne skurcze mięśni i zwiększone wydzielanie endorfin w trakcie aktywności fizycznej, powodują uczucie relaksu i zmniejszają poziom stresu.
II. Aktywność fizyczna a poprawa pamięci
Długotrwała aktywność fizyczna wpływa na poprawę pamięci i koncentracji. Regularne ćwiczenia fizyczne zwiększają przepływ krwi do mózgu, dzięki czemu zwiększona jest ilość tlenu oraz glukozy, niezbędnych dla komórek nerwowych mózgu. W trakcie ćwiczeń wzrasta również poziom neurotrofin (białek odpowiedzialnych za przetrwanie i wzrost komórek nerwowych), co przyczynia się do zwiększenia masy mózgu oraz korzystnego wpływu na pamięć i zdolności poznawcze.
III. Aktywność fizyczna a przeciwdziałanie depresji
Regularnie wykonywana aktywność fizyczna działa również profilaktycznie na depresję. Wzrost poziomu endorfin w trakcie ćwiczeń fizycznych przyczynia się do uczucia szczęścia i relaksu, co sprzyja zmniejszeniu objawów depresji.
– aktywność fizyczna działa jak lek przeciwdepresyjny
– poprawia nastrój i poziom energii
– korzystnie wpływa na samoocenę i poczucie kompetencji
IV. Aktywność fizyczna a opóźnienie starzenia mózgu
Regularne ćwiczenia fizyczne wpływają na zwalczanie skutków starzenia mózgu. Poprawiają krążenie krwi w mózgu, dzięki czemu hamują degeneracyjne procesy mózgu, a także wzrost masy szarej i białej tkanki. Dzięki temu, aktywność fizyczna pomaga zachować zdolności poznawcze na wysokim poziomie w późniejszy okres życia.
V. Aktywność fizyczna a regulacja snu
Aktywność fizyczna ma również wpływ na jakość naszego snu. Regularne ćwiczenia fizyczne przyczyniają się do zmniejszenia czasu potrzebnego na zasypianie, poprawy jakości snu, a także wpływają na redukcję symptomów bezsenności.
Podsumowując, regularna aktywność fizyczna to niezbędny element zdrowego stylu życia. Dzięki niej możemy wpływać na stan naszego zdrowia fizycznego i umysłowego. Regularne ćwiczenia zapewniają redukcję stresu, lepszą koncentrację i pamięć oraz przeciwdziałają depresji. Dzięki aktywności fizycznej, możemy również opóźnić skutki starzenia mózgu oraz zadbać o zdrowy sen.
Artykuł powstał we współpracy z trendy17.pl