Wpływ zanieczyszczeń środowiskowych na zdrowie i sposoby ochrony

Zdrowie

Jaki wpływ na zdrowie mają zanieczyszczenia środowiskowe i jak możemy się przed nimi chronić?

Wprowadzenie
Otaczające nas środowisko niesie ze sobą zarówno korzyści, jak i zagrożenia dla naszego zdrowia. Jednym z poważniejszych problemów, z którymi musimy się zmierzyć, są zanieczyszczenia środowiskowe. Wpływ, jaki mają na nasze zdrowie, jest szerszy, niż się nam wydaje. W tym artykule przyjrzymy się, jakie szkody dla organizmu powodują zanieczyszczenia i jak możemy zabezpieczyć się przed nimi.

Wpływ zanieczyszczeń na zdrowie
Wysokie stężenia związków chemicznych, aerozoli, pyłu, hałasu, czy promieniowania słonecznego, wprowadzane do naszych organizmów mogą wywoływać wiele szkodliwych skutków dla naszego zdrowia. Są one bezpośrednią przyczyną wielu chorób, takich jak:

1. Choroby układu oddechowego
Wdychanie zanieczyszczonego powietrza może prowadzić do chorób dróg oddechowych, takich jak astma, alergie, zapalenie oskrzeli, czy choroby płuc.

1. Choroby układu sercowo-naczyniowego
Zanieczyszczenia powietrza, promieniowanie UV, hałas i szkodliwe substancje mogą zwiększać ryzyko chorób krążenia, takich jak miażdżyca, choroba wieńcowa, zawał serca, czy udar mózgu.

1. Choroby nowotworowe
Niektóre zanieczyszczenia powietrza są rakotwórcze. Przykładem są polutanty takie jak dwutlenek węgla, siarkowodór, ozon, azbest, cząsteczki stałe, czy szkodliwe związki w dymie tytoniowym.

1. Choroby skóry
Wpływ zanieczyszczeń na skórę jest również niebagatelny. Mogą one prowadzić m.in. do powstawania trądziku, suchości, stwardnień, a nawet raka skóry.

1. Niepłodność i choroby układu rozrodczego
Zanieczyszczenia powietrza, wody, związków chemicznych i promieniowanie mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie narządów płciowych, powodować niepłodność, zaburzenia cyklu miesiączkowego, czy choroby prostaty.

Jak możemy się chronić?
Niestety, wiele zanieczyszczeń jest niemożliwe do uniknięcia i trudno jest chronić się przed nimi w 100%. Istnieją jednak proste sposoby, które zmniejszą nasze narażenie na wpływ zanieczyszczeń. Oto kilka z nich:

1. Unikanie palenia i dymu tytoniowego
Dym tytoniowy zawiera wiele toksycznych substancji, które wpływają negatywnie na nasz organizm. Palenie i narażenie na dym tytoniowy zwiększa ryzyko chorób płuc, serca, a nawet raka.

1. Ograniczenie narażenia na zanieczyszczone powietrze
Unikaj przebywania w pobliżu ruchliwych ulic, zakładów przemysłowych, fabryk, które emitują szkodliwe związki i zanieczyszczenia do powietrza. Wybieraj miejsca z czystym powietrzem, np. obszary wiejskie, lasy, lub parki.

1. Używanie środków ochrony przed promieniowaniem UV
Promienie słoneczne są przyczyną wielu chorób skóry. Szczególnie istotne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem UV, szczególnie latem, kiedy nasza skóra jest szczególnie narażona na działanie promieniowania.

1. Stosowanie środków ochrony osobistej
Jeśli narażasz się na zanieczyszczenia, np. podczas pracy w zakładzie pracy, używaj maszek ochronnych, rękawiczek, okularów ochronnych, czy specjalnych ubrań ochronnych.

1. Unikanie plastiku i odpadów
Plastik i lekkie odpady, takie jak opakowania jednorazowe, przyczyniają się do tworzenia się odpadów i zanieczyszczenia wody i ziemi. Dlatego ważne jest, aby świadomie wybierać produkty ekologiczne, np. zbiorniki wielokrotnego użytku, sztućce, lub torby z materiałów jutowych.

Podsumowanie
Zanieczyszczenia środowiskowe to poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Mogą powodować wiele chorób, zwłaszcza układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, chorób nowotworowych, czy chorób skóry. Nie jesteśmy bezbronni wobec wpływu zanieczyszczeń. Zachowanie zasad higieny osobistej, ochrona przed słońcem, unikanie plastiku i opakowań jednorazowych, lub korzystanie z filtrów powietrza, to sposoby na zmniejszenie naszego narażenia na wpływ zanieczyszczeń.

Artykuł powstał we współpracy z kupujzdomu24.pl

Zdrowie
Suplementy na sen

Rozpatrując złożoną i wielowątkową dziedzinę suplementów diety, należy skupić się na trzech kluczowych aspektach zdrowotnych, które zyskały szczególne znaczenie w kontekście współczesnych wyzwań i problemów. Suplementy na porost włosów, suplementy na potencję oraz suplementy na sen wydają się być szczególnie popularne wśród szerokiego spektrum konsumentów, którzy poszukują wsparcia w różnych …

Zdrowie
Jak uprawiać sport latem? To trzeba wiedzieć!

Aktywność fizyczna pozwala utrzymać prawidłową masę ciała, ale zmniejsza także ryzyko wielu chorób, choćby nowotworowych. Jednocześnie poprawia samopoczucie. Niestety latem bardziej nam się nie chce ćwiczyć, bo wolimy spędzać czas na plaży. Ale tak nie może być. Nawet latem nie można rezygnować z aktywności. Dziś podpowiemy Wam, jak uprawiać sport …

Zdrowie
Nietrzymanie moczu – objawy i profilaktyka

Nietrzymanie moczu jest wstydliwą dolegliwością, ale wymaga interwencji lekarza. Częste zapalenie pęcherza może doprowadzić do poważnych schorzeń, dlatego jest tak ważne, żeby udać się na konsultację do specjalisty. Zapalenie pęcherza moczowego a wysiłkowe nietrzymanie moczu Za utrzymanie moczu odpowiadają mięśnie dna miednicy. Zazwyczaj oddawanie moczu odbywa się ok. 6 x …