Jak się pozbyć hemoroidów – skuteczne metody łagodzenia i leczenia

Zdrowie

Hemoroidy to problem, z którym boryka się wiele osób. Choć nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, to jednak objawy z nimi związane, takie jak ból, świąd czy krwawienie, mogą znacznie utrudnić życie. Warto więc poznać skuteczne metody łagodzenia i leczenia hemoroidów.

Przyczyny powstawania hemoroidów

Hemoroidy to powszechny problem dotykający zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Ich przyczyną jest przede wszystkim zaburzenia krążenia w obrębie odbytu. Powodować je mogą również:

– Siedzący tryb życia
– Zła dieta, uboga w błonnik
– Ciąża i poród
– Otyłość
– Wiek
– Długotrwałe wysiłki fizyczne
– Zaparcia i biegunki
– Ciężką pracę jelit

Metody łagodzenia hemoroidów

Jeśli mamy do czynienia z początkowymi objawami hemoroidów, warto zastosować łagodzące metody w celu złagodzenia dyskomfortu. Kilka skutecznych sposobów to:

– Stosowanie kąpieli wodnych – ciepła kąpiel może przynieść ulgę, poleca się jej stosowanie kilka razy dziennie
– Używanie specjalnych maści i żeli łagodzących podrażnienia, regulujących przepływ krwi w okolicy odbytu
– Ograniczenie siedzenia i leżenia do minimum
– Przyjmowanie przeciwbólowych i przeciwzapalnych substancji zgodnie z zaleceniami lekarza

Metody leczenia hemoroidów

Jeśli objawy hemoroidów są silne i utrzymują się przez dłuższy czas, konieczna będzie wizyta u lekarza. Istnieje kilka metod leczenia, które mogą okazać się skuteczne.

– Skleroterapia – metoda polega na wstrzyknięciu środka powodującego zarośnięcie naczynia krwionośnego, co skutkuje zanikiem hemoroidu
– Hemoroidektomia – chirurgiczne usunięcie hemoroidu, stosowane w przypadku zaawansowanej choroby.
– Metoda Barrona – zabieg polega na wprowadzeniu gumy na podstawie hemoroidu, powodując jego zanik
– Ligacja hemoroidów – zaciskanie gumką hemoroidu, przez co przestaje on być ukrwiony i zanika.

Profilaktyka hemoroidów

Najlepszą metodą walki z hemoroidami jest ich zapobieganie, a więc stosowanie odpowiedniej diety, unikanie długiego siedzenia i leżenia, regularny wysiłek fizyczny, przede wszystkim spacerowanie, unikanie przewlekłych biegunek i zaparć oraz regularne badanie okolic odbytu – wykrycie choroby na wczesnym etapie zwiększa skuteczność leczenia.

Podsumowanie

Hemoroidy to problem, z którym zmagają się setki tysięcy ludzi. Ich objawy, takie jak ból, świąd czy krwawienie mogą być bardzo uciążliwe. Warto poznać skuteczne metody łagodzenia i leczenia hemoroidów, a przede wszystkim – nie bagatelizować problemu, gdyż jego zaawansowanie może skutkować koniecznością chirurgicznego leczenia.

Artykuł powstał we współpracy z decoram.pl

Zdrowie
Suplementy na sen

Rozpatrując złożoną i wielowątkową dziedzinę suplementów diety, należy skupić się na trzech kluczowych aspektach zdrowotnych, które zyskały szczególne znaczenie w kontekście współczesnych wyzwań i problemów. Suplementy na porost włosów, suplementy na potencję oraz suplementy na sen wydają się być szczególnie popularne wśród szerokiego spektrum konsumentów, którzy poszukują wsparcia w różnych …

Zdrowie
Jak uprawiać sport latem? To trzeba wiedzieć!

Aktywność fizyczna pozwala utrzymać prawidłową masę ciała, ale zmniejsza także ryzyko wielu chorób, choćby nowotworowych. Jednocześnie poprawia samopoczucie. Niestety latem bardziej nam się nie chce ćwiczyć, bo wolimy spędzać czas na plaży. Ale tak nie może być. Nawet latem nie można rezygnować z aktywności. Dziś podpowiemy Wam, jak uprawiać sport …

Zdrowie
Nietrzymanie moczu – objawy i profilaktyka

Nietrzymanie moczu jest wstydliwą dolegliwością, ale wymaga interwencji lekarza. Częste zapalenie pęcherza może doprowadzić do poważnych schorzeń, dlatego jest tak ważne, żeby udać się na konsultację do specjalisty. Zapalenie pęcherza moczowego a wysiłkowe nietrzymanie moczu Za utrzymanie moczu odpowiadają mięśnie dna miednicy. Zazwyczaj oddawanie moczu odbywa się ok. 6 x …