Zdrowe tłuszcze: jakie produkty warto włączyć do diety

Zdrowie

Zdrowe tłuszcze są fundamentem każdej zdrowej diety. Wiele osób boi się wprowadzać je do swojego menu, ponieważ kojarzą się z przyrostem wagi i chorobami sercowo-naczyniowymi. W rzeczywistości jednak, tłuszcze są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jakie produkty warto włączyć do swojej diety, aby dostarczyć mu odpowiedniej ilości zdrowych tłuszczów?

1. Co to są tłuszcze?

Tłuszcze należą do grupy związków organicznych, bez których nie byłoby możliwe prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Pełnią wiele ważnych funkcji, między innymi:

– Dostarczają energii, niezbędnej do wykonywania codziennych czynności.
– Wspomagają wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K).
– Chronią narządy wewnętrzne przed wstrząsami i urazami.
– Stanowią izolację termiczną dla organizmu.
– Wpływają na regulację hormonów i układu immunologicznego.

1. Jakie tłuszcze są zdrowe?

Nie wszystkie tłuszcze są jednakowo zdrowe. Istnieją tłuszcze nasycone oraz tłuszcze nienasycone. Tłuszcze nasycone, znajdujące się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, masło, ser czy tłuste ryby, mają negatywny wpływ na nasz organizm i powinny być spożywane w umiarkowanych ilościach. Natomiast tłuszcze nienasycone, występujące w produktach roślinnych, takich jak orzechy, nasiona, awokado czy oliwa z oliwek, stanowią podstawę diety pełnej zdrowych tłuszczów.

1. Jakie produkty warto włączyć do diety?

– Orzechy i nasiona – bogate w jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik oraz witaminy i minerały.
– Awokado – źródło zdrowych tłuszczów, witamin, minerałów oraz błonnika pokarmowego, który wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi.
– Oliwa z oliwek – przyjazna dla serca, źródło kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, zawiera antyoksydanty.
– Ryby – np. łosoś, śledź, makrela – źródło kwasów tłuszczowych omega-3, które wpływają korzystnie na pracę mózgu oraz układu sercowo-naczyniowego.
– Oleje roślinne – np. olej lniany, olej kokosowy, olej rzepakowy – o różnym składzie kwasów tłuszczowych (jedno- i wielonienasyconych), które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

1. Jak włączyć zdrowe tłuszcze do diety?

Włączenie zdrowych tłuszczów do naszej diety nie jest trudne. Wystarczy zastąpić szkodliwe tłuszcze nasycone, np. z mięsa, tłuszczu zwierzęcego czy fast foodów, produktami zawierającymi zdrowe tłuszcze, takimi jak orzechy, awokado czy ryby. Można również dodać do swoich dań zdrowe oleje roślinne, np. oliwę z oliwek lub olej kokosowy. Warto pamiętać, że tłuszcze są bardzo kaloryczne, więc należy spożywać je z umiarem.

1. Podsumowanie

Zdrowe tłuszcze są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Nie warto bać się ich, ponieważ dostarczają nam mnóstwo składników odżywczych i witamin, a przede wszystkim – energii. Warto włączyć do swojej diety produkty zawierające zdrowe tłuszcze, takie jak orzechy, nasiona, awokado, oliwa z oliwek czy ryby. Zmiana nawyków żywieniowych na bardziej zdrowe nie jest trudna, a przynosi wiele korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Artykuł powstał we współpracy z ogarnijswojswiat.pl

Zdrowie
Jak uprawiać sport latem? To trzeba wiedzieć!

Aktywność fizyczna pozwala utrzymać prawidłową masę ciała, ale zmniejsza także ryzyko wielu chorób, choćby nowotworowych. Jednocześnie poprawia samopoczucie. Niestety latem bardziej nam się nie chce ćwiczyć, bo wolimy spędzać czas na plaży. Ale tak nie może być. Nawet latem nie można rezygnować z aktywności. Dziś podpowiemy Wam, jak uprawiać sport …

Zdrowie
Nietrzymanie moczu – objawy i profilaktyka

Nietrzymanie moczu jest wstydliwą dolegliwością, ale wymaga interwencji lekarza. Częste zapalenie pęcherza może doprowadzić do poważnych schorzeń, dlatego jest tak ważne, żeby udać się na konsultację do specjalisty. Zapalenie pęcherza moczowego a wysiłkowe nietrzymanie moczu Za utrzymanie moczu odpowiadają mięśnie dna miednicy. Zazwyczaj oddawanie moczu odbywa się ok. 6 x …

Zdrowie
Jak działa ekspres przelewowy?

Ekspres przelewowy zdobywa wśród miłośników kawy coraz większe uznanie. Sprzęt pozwala bowiem na wydobycie bardzo klarownej i czystej esencji charakteryzującej się niebywałym smakiem i aromatem. Dowiedz się, jak działa ekspres przelewowy i co warto o nim wiedzieć? Zainteresuje Cię również: Czy kawa jest zdrowa? Istnieje bardzo wiele sprzecznych opinii, które …