Nadmierne ślinienie i plucie u niemowlaka i ich przyczyny

Medycyna i zdrowie

Niemowlęta i małe dzieci wymagają wielu nakładów sił, ponieważ w czasie ich największego rozwoju dochodzi do wielu problemów zdrowotnych. Doskonałym przykładem takiego stanu rzeczy jest nadmiar śliny i plucie u niemowlaka czy w nieco późniejszym etapie rozwoju. Warto więc się temu przyjrzeć i poznać przyczyny oraz sposoby rozwiązania tej przypadłości.

Od kiedy ma miejsce ślinienie się u niemowląt?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że wydzielanie się śliny zalicza się do naturalną reakcji organizmu. Jest ono obecne w zasadzie od urodzenia, a jego rolą jest ułatwianie trawienia pokarmów. Oczywiście w pewnych przypadkach są od tego odstępstwa i o tym już za moment.

Intensywność ślinienia się podnosi się około 4. miesiąca życia, kiedy to zauważalne są zabawy wargami, językiem, malec może robić bańki ze śliny lub też pluć nią. Taki stan rzeczy może wynikać w głównej mierze z faktu wzrostu produkcji śliny. Do tego dochodzi też brak umiejętności przełykania jej. Oprócz typowo fizjologicznych aspektów może wystąpić też kilka innych kwestii, które mogą wywołać nadmiar ślinienia się u niemowląt.

Przyczyny nadmiernego ślinienia się

Następny etap większego wydzielania śliny ma miejsce mniej więcej w okolicach 6 miesiąca życia dziecka. To wówczas zaczyna się ząbkowanie, a nowe pokarmy odznaczają się zupełnie inną konsystencją niż mleko od matki. Jak wiemy to za sprawą śliny łatwiej je połknąć i trawić. Kolejnym przypadkiem, gdy ma miejsce wzrost wydzielania się śliny, jest sytuacja, kiedy to dziecko wkłada sobie do ust rączki lub zabawki.

Jak reagować na nadmierne ślinienie i plucie u niemowlaka?

Dostrzegając tego rodzaju zachowania, musimy pamiętać o znacznie większej niż dotąd pielęgnacji skóry twarzy dziecka. Należy regularnie przemywać twarz dziecka, a później poddawać delikatnemu osuszeniu przy pomocy tetrowej pieluszki. Wychodząc z dzieckiem na dwór, trzeba pamiętać o zastosowaniu kremu ochronnego. Jest to wskazane zwłaszcza przy chłodniejszej pogody. U części dzieci z całą pewnością sprawdzi się nakładka na palce rozmasowująca dziąsła, a także specjalne gryzaczki.

Intensywne ślinienie utrzymuje się długi czas

Tak jak zostało to wspomniane sam fakt ślinienia się, jest zupełnie normalny. Jeśli jednak stan ten przedłuża się i nie wiąże się z wyrzynaniem ząbków lub też wkładanie dłoni do buzi to należy zgłosić się do logopedy. Sprawdzi on czy nie wystąpił spadek napięcia mięśni wokół ust. Do tego, jak nasza pociech skończy pierwszy rok życia, a wciąż ma kłopot z nadmiernym ślinieniem, to również warto, aby obejrzał go lekarz.

Medycyna i zdrowie
Czy wybielanie zębów boli?

Białe zęby kojarzone są przede wszystkim ze zdrowym i estetycznym uśmiechem. Nic więc dziwnego, że mnóstwo osób sięga po rozmaite sposoby na poprawę koloru uzębienia. W drogeriach obecnie dostępne są liczne pasty i nakładki, które mają ułatwić to zadanie. Jednak w dalszym ciągu najlepszym i najskuteczniejszym sposobem jest wizyta u …

Medycyna i zdrowie
Jak objawia się obniżenie narządu rodnego?

Wiele kobiet po porodach naturalnych, a także w trakcie okresu przekwitania, boryka się z uciążliwymi problemami. Zaburzenie statyki narządu rodnego to jeden z nich. Zmiana ułożenia macicy oraz pochwy w wyniku rozciągnięcia mięśni dna miednicy może wpływać bardzo negatywnie na jakość życia. Jak rozpoznać tę dolegliwość? Czy obniżenie narządu rodnego …

Medycyna i zdrowie
Jak dobierać wenflony

Jak dobierać wenflony W ostatnich latach coraz popularniejsze staje się oddawanie krwi. Wiadomo, że nawet przy obecnej zaawansowanej technologii i rozwiniętej medycynie zdarza się, że jednak nie wszystko można wytworzyć. Krew jest jedną z substancji, którą można pozyskać jedynie od innej osoby, dlatego tak ważne jest, by od czasu do …